Kurs SketchUp: Jak używać narzędzia LINIA ?

Kurs SketchUp: Jak używać narzędzia LINIA ?

Kurs SketchUp: Jak używać narzędzia LINIA ?

Linia jest bazą dla pracy pozostałych narzędzi, np. prostokąta, wieloboku. Jego znajomość będzie przydatna podczas rysowania zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych elementów i modeli, pozwalając na uzyskanie zaawansowanych detali. Narzędzie linia dostępne jest na pasku w postaci ikony ołówka, możemy ją również wywołać skrótem klawiaturowym L.

Rozpoczęcie rysowania

Rozpoczęcie rysowania linii to kliknięcie lewym przyciskiem myszy, a jego zakończenie to ponowne kliknięcie lewym przyciskiem myszy. W programie SketchUp domyślnie włączona jest opcja kontynuowania rysowania linii. To oznacza, że każde kolejne wciśnięcie lewego przycisku myszy oznacza rysowanie kolejnej. Kiedy za pomocą linii stworzymy zamkniętą płaszczyznę, sketchup ją wypełni. ! W przypadku gdy przy pomocy kursora (skrót klawiaturowy spacja) klikniemy, na którąś z linii naszej figury, okazuje się, że nie są one zespolone.

Rysowanie linii równoległych i prostopadłych

Rysowanie linii równoległych do osi układów współrzędnych możemy sobie ułatwić, wykorzystując do tego celu strzałki. Strzałka w lewo będzie blokowała oś zieloną, strzałka prawa czerwoną, a strzałka do góry niebieską. Przy pomocy strzałki w dół możemy wyznaczyć linię równoległą do dowolnie wybranej płaszczyzny w modelu.

Jak to zrobić? Po rozpoczęciu rysowania linii najeżdżamy bez klikania na linię, do której chcemy narysować linię równoległą i klikamy strzałkę w dół, drugie kliknięcie dół blokuje linię prostopadłą do tej linii, a z kolei trzecie kliknięcie zwalnia blokadę.

Rysowanie linii o określonej długości 

Jeśli chcemy narysować linię o konkretnych wymiarach, wybieramy narzędzie linia, rozpoczynamy rysowanie, wskazując kierunek, najlepiej blokując równoległość przy pomocy strzałki, a następnie wpisujemy długość (nie klikamy myszką) i klikamy enter.

Zobacz również: Kurs SketchUp: Jak używać narzędzia GUMKA ?

3 komentarze

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!