Kurs SketchUp: Jak używać narzędzia GUMKA ?

kurs sketchup narzędzie gumka

Kurs SketchUp: Jak używać narzędzia GUMKA ?

Geometria w SketchUpie może być usunięta poprzez zaznaczenie i wciśnięcie przycisku DELETE lub przy pomocy narzędzia gumka.

DELETE vs. Gumka

Choć na początku jego używanie może wydać nam się mało wydajne, to w dłuższej perspektywie dość szybko się do niej przekonamy. Jeżeli chcemy usunąć jakąś część geometrii za pomocą przycisku DELETE, musimy taki element zaznaczyć, a następnie wcisnąć przycisk DELETE. Równie szybko możemy użyć do tego GUMKI (znajdującej się na pasku narzędzi lub pod skrótem klawiaturowym „E”).

Równie szybko możemy użyć do tego GUMKI znajdującej się na pasku narzędzi lub pod skrótem klawiaturowym „E”.

Jak używać narzędzia gumka w programie SketchUp?

Gumka do mazania ma w swoim lewym dolnym narożniku celownik, wszystko, co znajdzie się w jego zakresie, zostanie usunięte po kliknięciu lewego przycisku myszy. Gumka nie usuwa płaszczyzn, jednak usunie krawędź, która generuje taką płaszczyznę, co w konsekwencji doprowadzi do usunięcia danego obiektu. Przy pomocy gumki możemy też usuwać większy kawałek geometrii. Wystarczy, że przytrzymasz lewy przycisk myszy, następnie przejedziesz po liniach, które mają zostać usunięte i puścisz lewy przycisk myszy. W przypadku usuwania elementów grupy lub komponentu, w pierwszej kolejności musimy wejść do edycji takiego elementu. W tym celu wybierz narzędzie do zaznaczania (spacja).

Usuwanie elementów w grupie

Wejdź do zbioru i przy pomocy gumki (E) usuń niepotrzebny element. Następnie pamiętaj, aby wyjść z grupy. W przypadku, gdybyśmy chcieli usunąć element znajdujący się w grupie, ale nie wchodzili do jej edycji, a po prostu przy pomocy gumki zaznaczyli obiekt, to usuniemy cały obiekt. Gumka doskonale sprawdza się w przypadku usuwania niepotrzebnych linii i elementów, które wymagają precyzji i może okazać się szybsze niż w przypadku narzędzia DELETE.

Zobacz również: Darmowe programy graficzne, alternatywy dla PHOTOSHOPA 

4 komentarze

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!