WIOSNA 2019: NOWE TRENDY W OŚWIETLENIU

3
235
views

MARKSLÖJD PREZENTUJE NOWE TRENDY W OŚWIETLENIU

Szwedzcy projektanci i designerzy współpracujący z marką Markslöjd przygotowali nową kolekcję lamp na sezon 2019. W najnowszym katalogu, oprócz wielu nowości, można też dostrzec produkty, które stanowią kontynuację i rozwinięcie pomysłów z poprzedniego roku.

Nowy katalog dostępny jest już na stronie internetowej szwedzkiej firmy: MARKSLÖJD – WIOSNA/LATO 2019. Niektóre z zaprezentowanych w nim lamp można było premierowo zobaczyć podczas tegorocznych targów Stockholm Furniture and Light Fair, a niebawem nowości pojawią się także w polskich sklepach z oświetleniem.

Mleczne kule

Szklane klosze o kulistym kształcie i mlecznym zabarwieniu zapewniają niezwykły efekt wizualny. Zwłaszcza jeśli umieścimy je w ciekawym układzie lub w oprawach o oryginalnym kształcie. Joachim Thedin, jeden z projektantów marki Markslöjd, jest autorem dwóch inspirujących projektów w tym stylu. Pierwszym z nich jest lampa wisząca Heaven, której geometryczny układ ramion i kloszy może kojarzyć się z planetami krążącymi po orbitach. Natomiast drugi to oryginalna lampa stołowa Imperio.
Szklane kule umieszczone na różnych wysokościach prezentują się bardzo nowocześnie, a całość wygląda trochę jak projekt z przyszłości. Wielu architektów wnętrz szuka takich rozłożystych lamp, które zapewniają dużo światła, ale nie są przesadzone w formie. Minimalizm i geometria są bardzo cenione przez profesjonalistów – mówi Artur Paszek, ekspert ds. projektowania przestrzeni i Kierownik Produktu w Markslöjd Polska.

Lampy Heaven (2 pierwsze zdjęcia) i Imperio autorstwa Joachima Thedina.

Mleczne klosze występują także w minimalistycznej lampie wiszącej Quattro, idealnej do powieszenia nad stołem w kuchni, jak i lampach stołowych Buddy i oświetleniu do łazienki (np. model Zenit).

Lampy Quattro (1 i 2 zdjęcie), Buddy (3 zdjęcie) i Zenit (4 i 5 zdjęcie) z najnowszej kolekcji marki Markslöjd.

Nowa wizja

Ciekawą propozycją w kolekcji „Wiosna/Lato 2019” jest  lampa ścienna Pern. Jej autorem jest wybitny skandynawski projektant Tom Stepp, który niedawno dołączył do grona współpracowników marki Markslöjd. Konstrukcja stworzonej przez niego lampy pozwala na przesuwanie zamocowanej na ścianie oprawy na boki, dzięki czemu Pern może np. oświetlać stół, a po przesunięciu stanie się niezbędnym źródłem światła w naszym kąciku do pracy.

Lampa Pern autorstwa Toma Steppa znalazła się wśród nowości „Wiosna/Lato 2019” marki Markslöjd.

Żywe inspiracje
W tegorocznych nowościach znajdziemy też lampy, które świadczą o otwartości stylu skandynawskiego na inspiracje z zewnątrz. Jedną z nich jest na pewno lampa stołowa Brooklyn. Jej design nawiązuje do rozwiązań stosowanych w przeszłości w przestrzeni miejskiej i oświetleniu ulicznym. Nie tylko w nazwie można dopatrzeć się skojarzeń z Nowym Jorkiem. Szczególnie efektownie prezentuje się z kloszem z przydymionego szkła.

Różne warianty lampy Brooklyn marki Markslöjd.

Bardziej klasycznych inspiracji doszukamy się m.in. w serii lamp Jamiei kolekcji Proud. Duża w tym zasługa aksamitnych abażurów, które w prosty sposób potrafią odmienić wystrój wnętrza.

Kolekcja Proud – nowość w ofercie marki Markslöjd.

Dziś aksamitne abażury są chętnie stosowane w nowoczesnych wnętrzach. Wprowadzają do nich pierwiastek glamour. Ale pamiętajmy, że są one obecne w skandynawskim designie od dawna. Pojawiały się zwłaszcza w jego pałacowej odmianie, czyli stylu gustawiańskim. Jak widać, do jego stylistyki projektanci oświetlenia wciąż nawiązują – dodaje Artur Paszek.

Dwie wersje kolorystyczne lamp z serii Jamie marki Markslöjd.

Skandynawski design
Nowe lampy marki Markslöjd powstały też z myślą o osobach ceniących funkcjonalność w aranżacji wnętrz. Nowoczesne projekty, w których lampy stają się czymś więcej niż źródłem światła, cały czas zyskują na popularności. W kolekcji „Wiosna/Lato 2019” podświetlana półka Pablo jest dostępna w większym rozmiarze. To model Pablo XL. Pojawia się też biały wariant kolorystyczny lamp z serii Larry, co na pewno docenią miłośnicy stylu skandynawskiego. Ich prosta i geometryczna forma pozwoli na wykorzystanie kolekcji w różnych pomieszczeniach.

Pablo XL – nowość w ofercie marki Markslöjd.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here