Kupujemy mieszkanie: Rynek wtórny czy rynek pierwotny? Wady i zalety

mieszkanieod dewelopera

Kupujemy mieszkanie: Rynek wtórny czy rynek pierwotny? Wady i zalety

Każdy, kto marzy o swoich czterech ścianach, może zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera lub to z rynku wtórnego. Oba warianty mają swoje plusy, jak również minusy. Często zastanawiamy, czy deweloper wykona budowę w terminie lub, czy użyje odpowiednio dobrych i trwałych materiałów. Oferty deweloperów zazwyczaj zawierają mieszkania pod klucz lub mieszkania w stanie deweloperskim. W przypadku rynku pierwotnego możemy od razu zobaczyć realny stan mieszkania. To, jaką decyzję podejmiemy, zależy tylko od nas, dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawię Wam zalety obu rozwiązań. Zwrócę uwagę na aspekty wizualne oraz prawne poszczególnych inwestycji.

Rynek pierwotny

 

Nowoczesne technologie

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego mamy do dyspozycji nowoczesne rozwiązania technologiczne. Rzeczy takie jak internet światłowodowy, systemy alarmowe, izolacja akustyczne, termoizolacje, materiały wykończeniowe są zgodne z najnowszymi normami, nastawione są na estetyczny i nowoczesny wygląd.

Nowo wybudowany budynek nie będzie wymagał wielu zabiegów konserwacyjnych przez co najmniej kilka lat. Żadnych nieprzyjemnych niespodzianek z wadliwą elektryką lub uszkodzonymi rynnami. W razie jakichkolwiek problemów możemy zwrócić się do developera lub bezpośrednio do firm zajmujących się budową i wykończeniem celem reklamacji 🙂

Bezpieczeństwo

Nowe budownictwo to także większe bezpieczeństwo. Poczynając od odpowiedniego monitoringu, zabezpieczeń antywłamaniowych czy odpowiednich systemów pożarowych. Bezpieczeństwo to także nowe materiały budowlane, które znacznie przewyższają normy jakie zapewniały produkty z lat 70 czy 80. Przejdźmy teraz do ciemniejszej strony nowego budownictwa.

Wykończenie

Zazwyczaj decydując się na mieszkanie od dewelopera kupujemy tzw. dziurę w ziemi. Realizacja naszego wymarzonego mieszkania jest przewidziana na kilka lat do przodu. Ponadto mieszkanie na które się decydujemy ma w cenie tzw wykończnie deweloperskie. Wygładzone ściany, podłogi, wstawione drzwi wejściowe i kontakty, to elementy, które zastaniemy w naszym własnym M po odebraniu kluczy. Z jednej storny daje nam to swobodę aranżacji według własnego pomysłu z drugiej jednak strony jesteśmy zmuszeni doliczyć kilkadziesiąt tysięcy na aranżacje.

Umowa rzecz święta

Najistotniejszą kwestią podczas poszukiwania mieszkań deweloperskich jest umowa. To w niej zawarte są konkretne szczegóły dotyczące mieszkania od dewelopera, które jest przedmiotem sprzedaży. Umowa określa szczegółowo, co otrzymamy w wersji mieszkania pod klucz, a co w wersji deweloperskiej. Kup od uznanego dewelopera z udokumentowanym doświadczeniem. Sprawdź, czy deweloper zakończył inne projekty i sprawdź je. Niezmierni istotne jest, by zapoznać się w sposób szczegółowy z zawieraną umową, a to może zaoszczędzić nam późniejszych rozczarowań.

Zobacz także: Jak urządzić małe mieszkanie? Nowoczesny apartament w loftowym stylu

Rynek wtórny

Mieszkanie na już

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, możemy dokonać przeprowadzki, tak naprawdę w przeciągu kilku dni, tygodni. Jeśli standard i wykończenie nas zadowala zaraz po załatwieniu kwestii prawnych i wyprowadzce wcześniejszych lokatorów możemy zamieszkać w nowym mieszkaniu.

Dodatkowe koszta remontu

Nie zawsze to, w jakim stanie jest mieszkanie, będzie dla nas satysfakcjonujące. Kolor płytek w łazience, zabudowa kuchenna, meble w sypialni lub salonie, to tylko przykłady elementów wyposażenia, które mogą nie być dla nas atrakcyjne. Zazwyczaj w przypadku mieszkania z drugiej ręki powinniśmy uwzględnić w kosztorysie dodatkowe koszta remontu.

Rozwinięta infrastruktura

W przypadku mieszkania z drugiej ręki możemy od razu sprawdzić, w jakim stanie jest mieszkanie oraz zobaczyć jak wygląda jego sąsiedztwo. To tutaj będziemy robić zakupy, najprawdopodobniej wyślemy dziecko do szkoły, czy przedszkola. Możemy wstępnie określić, czy lokalizacja jest bezpieczna. Warto sprawdzić ile czasu zajmie nam dojazd do pracy w godzinach szczytu oraz czy w pobliżu znajdują się podstawowe usługi: sklep, apteka, itp.

Kwestie prawne i podatki

Dużym minusem zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest konieczność zapłacenia podatku PCC w wysokości 2% od wartości rynkowej nabywanej nieruchomości. (Niestety nie możemy wliczyć tej kwoty do kredytu hipotecznego). Wyjątkiem tutaj jest zakup od firmy, która płaci podatek VAT od sprzedaży nieruchomości. Ponadto, jeśli kupujesz z pośrednikiem, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z prowizją (od 1,5 do 3 procent wartości transakcji).

Mam nadzieję, że w tym artykule zawarłam najpotrzebniejsze informacje na temat wad i zalet mieszkań z rynku wtórnego oraz rynku pierwotnego. Koniecznie dajcie znać, czy macie jeszcze jakieś pytania? Może chcecie, aby rozwinąć któryś akapit?

7 komentarzy
  • Kasia - zaplanowana.pl

    3 lutego, 2018 at 7:31 pm Odpowiedz

    Wszystko ma swoje plusy i minusy, kupno mieszkania także. Własne mieszkanie to bardzo ważna decyzja, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Zastanowić się jakie chcemy mieć, w jakim czasie i oczywiście jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Dlatego fajnie, że takie wpisy jak Twój pojawiają się w sieci.

    • Dominika Kurzak

      3 lutego, 2018 at 7:34 pm Odpowiedz

      Dziękujemy, zapraszamy częsciej 🙂 Jakie są Twoje doświadczenia z mieszkaniami ?

  • Inga

    3 lutego, 2018 at 7:41 pm Odpowiedz

    Mnie w zasadzie przerażają w nowym budownictwie cienkie ściany i to chyba najwierniejszy minus 🙁 ciekawy post, na pewno przypomnę go sobie kiedy bedę stawać przed tą decyzją

  • Krzysztof

    3 lutego, 2018 at 7:58 pm Odpowiedz

    Wpis idealny dla kogoś, kto własnie poszukuje własnego M. Wszelkie kwestie idealnie wyjaśnione.

  • emilia

    4 lutego, 2018 at 9:01 am Odpowiedz

    fajnie , że wpadlam na twoj blog bo obecnie z mężem staramy się o mieszkanie na właśność. Oczywiście obserwuje twoj blog i zostaje na dłuzej.

  • Jaga

    9 stycznia, 2019 at 10:06 am Odpowiedz

    Głównie ze względów bezpieczeństwa postawiłam w tym roku na zakup własnego mieszkania. Rynek pierwotny wydał mi się bardziej interesujący, poza tym jest nowocześnie wykończony, co bardzo odpowiada moim gustom. Mieszkanie spełnia wszystkie moje potrzeby. Nie brakuje mi miejsca na własne dekoracje, które jeszcze ożywiają przestrzeń. Cieszę się ze swojej decyzji. Mieszkanie z rynku wtórnego na pewno wiązałoby się z dużymi kosztami remontu.

  • Kati

    7 czerwca, 2019 at 11:04 am Odpowiedz

    Zawsze interesował mnie tylko rynek pierwotny. Podczas poszukiwań idealnego lokum skorzystałam z pomocy oferowanej przez profesjonalną firmę brokerską, która pomogła niedawno znaleźć mojej siostrze naprawdę piękne mieszkania. Bydgoszcz to miasto, na które zdecydowałam się ja, ale wiem, że takie firmy działają dziś prężnie na terenie całej Polski.:)

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!