Przygotuj swój ogród na wiosnę

ogród

Przygotuj swój ogród na wiosnę

Wiosna zbliża się wielkimi krokami i najwyższy czas przygotować swój ogród do siewów i nasadzeń. Jeżeli chcemy by wiosną i latem prezentował się pięknie i cieszył oczy trzeba włożyć w te prace sporo czasu, wysiłku i serca. I każdy ogrodnik wie, że te rozpoczęte na przedwiośniu prace skończą się dopiero z początkiem zimy. Ale znacie ogrodnika, który by się tym martwił?

Naprawy i modernizacje różne

Wiosną na pewno przyjemnie jest zobaczyć w ogrodzie jakieś nowości. Może to być nowa ławka, może huśtawka. Kilka nowych donic i już miejsce doskonale znanie zyskuje nowy urok. Jeśli w ogrodzie nie było kompostownika, to jest to doskonały moment na jego założenie. Tym bardziej, że jest to pierwszy rok, gdzie segregacja odpadów wprowadziła kategorię odpadów organicznych. Własny kompostownik sprawi, że za ten rodzaj odpadów nie będziemy musieli płacić. Co dla każdego budżetu domowego jest niewątpliwą korzyścią. A już na pewno nieocenioną korzyścią stanie się dla ogrodu, gdy kompostem zostanie zasilona ziemia. A kompostu przedawkować się nie da. Każda ilość dla ogrodu jest zbawienna.

Zima dobiega końca należy zatem zacząć od inwentaryzacji otoczenia. Można zacząć od sprawdzenia systemu nawadniania. Sprawdzić należy czy nie ma jakichś niekontrolowanych wycieków. A może po poprzednim sezonie wiadomym jest, że rozkład nie do końca się sprawdził i należy nieco przebudować rozmieszczenie instalacji wodnej. Wszystkie widoczne uszkodzone elementy przed sezonem należy wymienić na sprawne.

Jeśli przez okres zimowy ściółka uległa zniszczeniu i nie prezentuje się najlepiej, jest to odpowiedni moment na jej wymianę lub uzupełnienie.

Teraz właśnie jest ten moment gdy należy poprzycinać drzewa i krzewy owocowe a także winorośl. Wiosną wykonuje się trzy typy cięć: prześwietlające, czyli takie gdzie usuwa się cienkie pędy skierowane do środka rośliny; sanitarne – czyli usuwa się wszystkie gałęzie i pędy chore albo uszkodzone; i ostatni rodzaj: formujące – to jest takie, dzięki któremu możemy nadać roślinie pożądany dla nas kształt.

Przegląd narzędzi ogrodniczych

To kolejna niezwykle istotna czynność, którą powinno się wykonać na przednówku. Narzędzia należy oczyścić gruntownie, jeśli jesienią nie zostały oczyszczone lub jedynie z zimowego nalotu, jeśli dobrze zabezpieczone zostały jesienią. Zapewne wiele z nich po zimie pokryła rdza. Z nią szybko i bez problemu poradzi sobie ocet lub soda oczyszczona. Ważnym jest również by narzędzia przed wiosną zdezynfekować. Zawsze może być tak, że przezimowały sobie w ich zakamarkach jakieś grzyby czy bakterie, które są groźne dla upraw. Dobrze jest dokonać przeglądu kosiarki czy glebogryzarki. Intensywnie używane w czasie poprzedniego sezonu na pewno się stępiły i należy je naostrzyć. Koniecznym jest również potraktowanie smarem tych części, które smarowania wymagają. I nie należy zapomnieć o paliwie, jeśli narzędzia nie są zasilane prądem.

 

Przekopanie i odchwaszczenie warzywnika

 

Chwasty tej wiosny są wyjątkowo dorodne. Brak ostrych mrozów nie pomógł w walce z nimi ogrodnikom. Na szczęście jest preparat, który stanie się niezastąpionym orężem w walce z zielskiem. Stosunkowo niedawno trafił na rynek herbicyd totalny czyli nieselektywny. Oznacza to, że niszczy większość roślin zielonych. Dlatego też idealnie nadaje się do oczyszczenia wiosennego ogrodu z chwastów, jeszcze przed  sianiem i sadzeniem. Bo gdyby komuś przyszło do głowy spryskać chwasty rosnące wśród roślin uprawnych, to niestety zagładzie ulegną wszystkie. Ale na razie mamy przedwiośnie a zatem jest czas i możliwości by szybko i skutecznie usunąć chwasty i przygotować miejsce pod warzywnik. Mowa tu o preparacie Effect 24H. To całkowicie naturalny, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i otaczającego środowiska preparat wyprodukowany na bazie wysoko stężonych wyciągów roślinnych – kwasu pelargonowego (nanonowego). Jest to preparat do stosowania przez ogrodników, sadowników czy też właścicieli winnic – jednym słowem dla amatorów. Effect 24H ma działanie kontaktowe, oprysk tym środkiem powoduje zamieranie roślin. Jest to spowodowane uszkadzaniem przez niego błon komórkowych roślin zielonych co z kolei prowadzi do zaburzeń w wewnątrzroślinnym transporcie wody, w skutek czego następuje odwodnienie i zamieranie.

 

Oczyszczenie podjazdów,  ścian, chodników z mchu

Bardzo często po zimie ściany budynków, kostka brukowa czy białe kamyczki z których usypany jest podjazd zielenieją. Albo wręcz zaczyna porastać je mech. I tutaj Effect 24H sprawdzi się doskonale. Wystarczy rankiem, suchego i słonecznego dnia dokonać oprysku, by już wieczorem cieszyć się efektami. A po 48 godzinach po mchu nie będzie śladu, gdyż środek ten przeznaczony jest również do usuwania mchów z powierzchni twardych i półprzepuszczalnych. Effect 24H marki Target, jako środek w 100% naturalny ma tylko 24 godzinny okres karencji. Oznacza to, że na drugi dzień z miejsc wyłożonych kostką, wysypanych kamyczkami a wcześniej poddanych opryskowi bez jakichkolwiek obaw mogą zacząć korzystać na przykład dzieci. Nie jest już wtedy szkodliwy dla zwierząt, z którymi bezpiecznie można iść na spacer.

 

Przedwiośnie w sadzie i winnicy

Effect 24H ma jeszcze jedną zaletę. Nie przenika przez zdrewniałe części roślin. Daje to ogromne możliwości w pozbywaniu się chwastów, mchów i niechcianych traw w sadach, winnicach, szkółkach roślin czy zagonach porzeczek. I nie tylko na przednówku. Effect 24H można bez obaw stosować cały rok. A skoro okres karencji wynosi 24 godziny, owoce z drzew i krzewów można konsumować już kolejnego dnia. A wszystkie te efekty można było uzyskać nie wprowadzając do składu specyfiku glifosatu.

Gdy zakończy się już oczyszczanie ogrodu, sadu czy winnicy z chwastów, mchów i traw czas będzie przystąpić do kolejnego etapu prac ogrodowych. A mianowicie do siania sadzenia.

 

Tags:
1 Comment
  • Aleksandra

    1 kwietnia, 2020 at 9:49 am Odpowiedz

    Teraz dodatkowo jest więcej czasu na takie prace ogrodowe

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!