Praktyczna łazienka – 10 inspirujących przykładów, jak urządzić funkcjonalną łazienkę.
Dla wielu z nas łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Mała, duża, lepiej lub gorzej wyposażona użytkowana jest przez domowników bardzo różnie. Głównym celem jest jednak: mycie, kąpiel lub natrysk. Oprócz tego bardzo często kobiety mają w niej miejsce przeznaczone do makijażu, a mężczyźni przestrzeń do golenia. Oprócz tych funkcji większość osób mieści w łazience również pralkę oraz pojemnik na brudne ubrania. Ze względu na potrzebę umieszczenia tylu funkcji na dość małym metrażu, projektowanie łazienki jest dla wielu z nas bardzo problematyczne. W dzisiejszym wpisie, który zarazem zapoczątkuje serię „zaprojektuj wymarzoną łazienkę” postaram się przekazać Wam jak najwięcej porad jak poradzić sobie z tym problem.
Projektowanie łazienki zacznijmy od analizy ilości i potrzeb użytkowników, inaczej będzie zaprojektowana łazienka dla rodziny z dziećmi, inaczej dla kobiety zajmującej się makijażem, osoby starszej, gdzie ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. Po tej analizie warto zaplanować ogólne zasady urządzania łazienki.
Jeśli posiadamy łazienkę połączoną z WC, zadbajmy o to, aby muszla klozetowa była o ile to możliwe odseparowana od reszty pomieszczenia np. przeszkleniem. Dobrze, jeśli umywalka i wanna zlokalizowane są blisko siebie. Drzwi, ze względów bezpieczeństwa powinny otwierać się na zewnątrz. Pamiętając o tych kwestiach, przejdźmy do zaplanowania wyposażenia.
WANNA
Dla każdego, kto lubi długie kąpiele, najważniejsza jest wanna o odpowiednich rozmiarach. Jej długość jest odpowiednia, jeśli równa się naszej wysokości ramion.Najczęściej spotykane wanny mają długość 125-180 cm i szerokość 68-75 cm. W tym przypadku oprócz wymiarów zewnętrznych nie mniej ważne jest jej ustawienie, sposób i
wysokość wbudowania. To właśnie te cechy decydują o wygodzie użytkowania. Najlepiej, jeśli wysokość brzegu mieści się w granicach 45-50 cm od podłogi.
PRYSZNIC
Prysznic w tym przypadku możemy wybrać opcję z brodzikiem lub bezpośrednim odpływem umiejscowionym w podłodze. Przy wyborze pierwszej opcji warto zadbać, aby brodzik miał wymiary nie mniejsze niż 90 × 90 cm, umożliwi to bowiem swobodne użytkowanie, bez obijania się łokciami o ścianki zewnętrzne. W przypadku coraz częściej pojawiających się pryszniców z bezpośrednim odpływem warto przemyśleć (szczególnie) o przeszkleniu, które optycznie powiększa łazienkę.
UMYWALKA
Umywalka jest drugim ważnym przedmiotem wyposażenia łazienki najlepiej, jeśli jej szerokość wynosi 48-63 cm, a głębokość 37-45 cm. Optymalną wysokością montowania jest 80 cm nad powierzchnią podłogi. Warto zastanowić się, czy chcemy umywalkę zamontowaną w blacie, czy może potrzebujemy miejsca na schowanie potrzebnych kosmetyków, czy środków czystości. Wtedy warto pomyśleć o półce pod umywalkę.
UBIKACJA
Kolejnym nie mniej ważnym urządzeniem jest ubikacja. Abyśmy mogli swobodnie ją użytkować, niezbędne jest posiadanie minimum 60 cm wolnej przestrzeni. Najczęstsze wymiary toalety to 60 cm na 40 cm. Warto pamiętać, aby w odpowiednim miejscu zamontować pojemnik na papier toaletowy.
ARMATURA
Ostatnim, nie mniej ważnym elementem jest armatura. Z jednej strony stanowi estetyczne dopełnienie wystroju łazienki, z drugiej zaś daje nam wiele możliwości. W zależności od preferencji i stylu urządzanej łazienki możemy wybierać wśród nowoczesny i klasycznych rozwiązań. Zamiast zwykłego prysznicu wybrać deszczownicę i odwrotnie.
W dzisiejszym poście to już wszystko mam nadzieję, że choć trochę Wam pomogłam, już niedługo kolejny wpis dotyczący łazienek.
Tym razem dokładniej zgłębimy problem projektowania mikro łazienek, które kilkoma prostymi zabiegami staną się praktyczne.
Małgorzata Hert
24 lipca, 2017 at 8:25 amW mojej z pewnością przydałby się już remont. Jestem na etapie planowania podłogi 🙂
Monika
24 lipca, 2017 at 8:59 amPiekne aranzacje lazienek, tak zdecydowanie to bardzo wazne miejsce. Moja rowniez nalezy do tych w bieli z szarymi elementami 😉