Jak urządzić pokój ucznia? Porady, inspiracje, produkty.

Jak urządzić pokój ucznia? Porady, inspiracje, produkty.

Szkolna wyprawka: zaopatrz dziecko w niezbędne umiejętności!

Dźwięk pierwszego dzwonka zbliża się nieubłaganie. Dla dzieci będzie znakiem, że zakończył się okres wakacji i słodkiego lenistwa. Rodzicom przypomni, że… ich pociechy rosną i zamiast uroczych szkrabów coraz bliżej im do nieustraszonych nastolatków. By Twoje dziecko mogło swobodnie rozwijać swe pokłady kreatywności i zaspokajać niemal bezdenną ciekawość, zapewnij mu warunki do zdobywania nowych umiejętności.

Planowanie

Nauka planowania nie pójdzie w las, jeśli Twoje dziecko rozpocznie ją od najmłodszych lat. Spróbuj zachęcić swoją pociechę do planowania dni tygodnia. Pomoże Ci w tym notatnik bądź podręczny planer, w którym można zapisać (a w przypadku najmłodszych – narysować) wszelkie zaplanowane aktywności i spotkania. Zadania domowe, zajęcia pozalekcyjne i urodziny kolegi z klasy, zaznaczone w planerze, nie umkną nikomu. Przełoży się to na umiejętności planowania zadań w przyszłości.

Organizacja

Nie zapomnij też przypominać dziecku o organizacji przestrzeni. Odkładając rzeczy na właściwe miejsce, nauczy się ono utrzymywania porządku. Zaaranżuj jego pokój tak, by każda rzecz miała swoje własne miejsce – biżuteria małej damy w szkatułce, kieszonkowe w skarbonce lub portfelu, a czekające na pranie ubrania w bieliźniaku. Również codzienne, skrupulatne pakowanie plecaka jest czynnością, która może zaowocować świetną organizacją i systematycznością małego ucznia w późniejszym życiu.

Dbanie o zdrowie

Dzieci chętnie i zupełnie naturalnie naśladują dorosłych. Sprawia im to przyjemność i daje poczucie „bycia starszym”. Rodzice powinni o tym pamiętać i korzystać z tego, kiedy tylko mają okazję. Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoje dziecko potrafiło dbać o siebie i miało zdrowe nawyki? Zacznij od siebie! Spraw sobie i jemu coś, co pozytywnie wpłynie na Waszą kondycję. Może to być bidon, który informuje o tym, ile butelek wody zostało z niego wypite danego dnia lub pojemnik na żywność, do którego zapakujesz wspólnie przygotowane warzywa i owoce na drugie śniadanie w szkole i pracy.

Uczenie się

Może się wydawać, że uczenie się jest tylko czynnością, którą pociecha podejmuje, by przyswoić przydatne informacje. W rzeczywistości jednak można uznać je za nieocenioną umiejętność. Efektywna nauka może być kreatywnym procesem, przeprowadzonym według ustalonego schematu – np. zgodnie z zasadą wielokrotnych powtórzeń materiału czy za pomocą mnemotechnik. Twórcze sposoby przyswajania wiedzy możesz wspomóc, zapewniając dziecku dostęp do niepowtarzalnych gadżetów, które będzie mogło używać podczas uczenia się.

2 komentarze
 • Patrycja Raczyńska

  22 sierpnia, 2019 at 12:05 pm Odpowiedz

  U nas w tym roku mamy pierwszaczka, już niemal wszystko gotowe na przywitanie roku szkolnego, ale mały stresik jest, że zapomnieliśmy o czymś ważnym 🙂

  • Marysia

   25 sierpnia, 2019 at 9:25 pm Odpowiedz

   Wszystko wyjdzie w praniu, można zaplanować wszystko w najmniejszym szczególe a i tak wyskoczy coś niespodziewanego. Nie ma rady – szczególnie gdy robi się coś po raz pierwszy. 🙂

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!