JAK PLANOWAĆ CZAS? PORADNIK GOSPODAROWANIA CZASEM

JAK PLANOWAĆ CZAS? PORADNIK GOSPODAROWANIA CZASEM

każdego dnia tysiące osób boryka się ciągle z problemem organizacji własnego czasu. Jesteśmy otoczeni wieloma urządzeniami i rozrywkami, które kradną nasz czas. Minuta po minucie upływa kolejna godzina, a my orientujemy się późnym wieczorem, że nie zrobiliśmy nawet połowy czynności, jakie zaplanowaliśmy. Czy da się temu zaradzić?

Oczywiście, wystarczy tylko wprowadzić w swoje życie kilka zasad, z którymi za chwilę Was zapoznam. Początkowo nie będzie łatwo, ale już niebawem staniecie się bardziej efektywni, a dodatkowo znajdziecie czas na rozrywkę. Podejmujecie wyzwanie? Zaczynajmy. Koniecznie przygotujcie coś do pisania zeszyt, notatnik, kalendarz i długopis (przydać się też mogą kolorowe zakreślacze, kredki lub inne kolorowe akcesoria). Zaczynajmy.

” Koniecznie przygotujcie coś do pisania zeszyt, notatnik, kalendarz i długopis”

Obserwacja

To pierwsza i najważniejsza zasada, którą musimy wdrożyć. Przez kilka najbliższych dni obserwujcie i opisujcie swoje codzienne czynności oraz notujcie czas, jaki na nie poświęcacie. Uwzględnijcie pracę zawodową, przygotowanie posiłków, sprzątanie, kąpiel, oglądanie telewizji, czas spędzony na przeglądaniu internetu, portali społecznościowych itp. Zajęcia, które wykonujecie, powinny być jasno określone i opisane każde z osobna. Teraz warto wziąć do ręki kilka kolorowych zakreślaczy i pogrupować nimi czynności np. żółte- związane z pracą, zielone — związane z domem, różowe- związane z rozrywką. Podsumuj czas, jaki na nie poświęcasz.

Zmień swoje nawyki.

Kolejnym krokiem jest zmiana nawyków. Przemyśl, które czynności możesz pominąć lub całkowicie wykluczyć z harmonogramu swojego dnia. Następnie wykreśl je ze swoich notatek i nanieś korektę.

Zaplanuj swój dzień.

Przejmy teraz do ostatniej, ale nie mniej ważnej części. Organizacji naszego czasu, czyli planowania. Każdego południa lub wieczora poświęć kilka minut i na kartce zaplanuj swój dzień. Minuta, po minucie, godzina po godzinie. Zapisuj wszystko, zaczynając od 8 godzin na sen, aż po sprawdzanie Facebooka, czy poczty. Obok czynności pozostaw krateczki w których, będziesz mógł odhaczać wykonane czynności. Poniżej planu dnia pozostaw miejsce na notatki, w których będziesz odnotowywać czynności, na które poświęciłeś więcej czasu i staraj się je eliminować. Do dzieła.

“Zapisuj wszystko, zaczynając od 8 godzin na sen, aż po sprawdzanie Facebooka, czy poczty.”

Tags:
4 komentarze

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!