Nowoczesne budownictwo: Jak wybrać właściwy projekt domu? Trendy 2018

6
1229
views
Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697

Posiadanie własnego domu jednorodzinnego z ogródkiem to marzenie wielu Polaków. Dane statystyczne pokazują, że mniej więcej tyle samo Polaków mieszka w domach co w budynkach wielorodzinnych. Nie każdy jednak ma taki dom, o jakim marzy. O jakim więc domu marzą współcześni Polacy? Typowy dom jednorodzinny budowany w dzisiejszych czasach to budynek parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni od 120 mkw do 160 mkw. Tyle zazwyczaj wystarcza do swobodnego funkcjonowania przeciętnej 4-osobowej rodziny. Dom musi być usytuowany na dużej działce, gdzie będzie można spokojnie zaparkować samochód, stworzyć plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do grillowania dla dorosłych.

Typowy dom jednorodzinny budowany w dzisiejszych czasach to budynek parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni od 120  do 160 mkw.

Powstaje pytanie: Dlaczego tak cenimy sobie domy jednorodzinne? Dzieje się tak dlatego, iż szukamy wolności oraz wygody. Gdy sami zbudujemy dom, możemy go sobie zaprojektować stosownie do własnych potrzeb. Możemy zadbać o komfort i estetykę. Sami decydujemy, jakie będzie ogrzewanie, wygląd okien czy powierzchnia poszczególnych pomieszczeń. We własnym domu mamy większy wpływ na koszty eksploatacyjne. Jak więc wybrać odpowiedni projekt domu na skalę naszych potrzeb i realiów dzisiejszych czasów? Dzisiaj chciałam zapoznać was z aktualnymi trendami w projektowaniu budownictwa jednorodzinnego.Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697

Zrównoważony rozwój

Idea zrównoważonego rozwoju kładzie nacisk na rozsądne gospodarowanie zasobami ziemi, umożliwiające przetrwanie ludzkości. Oznacza zaspokajanie obecnych potrzeb bez umniejszania możliwości zaspokajania potrzeb przyszłych pokoleń. Podczas projektowania domu realizującego ideę zrównoważonego rozwoju, należy zastosować w nim technologie pomagające ograniczyć zużycie energii. Ponadto powinno się korzystać z odnawialnych źródeł energii i starać się zredukować emisję zanieczyszczeń oraz stosować recykling. To tylko mały wstęp do poznania nowych sposobów budowania. Teraz przyjrzyjmy się konkretnym rodzajom.

Dom inteligentny

Inteligentne domy cechują się zaawansowanymi technologicznie instalacjami umożliwiającymi kontrolę zasilania i funkcjonowania wszystkich urządzeń, mikroklimatu, oświetlenia pomieszczeń. Domy inteligentne posiadają inteligentny system zarządzania BMS Building Management System), który steruje wszystkimi instalacjami i urządzeniami, którymi można zarządzać zarówno z wewnątrz budynku, jak i przy pomocy mobilnych aplikacji.

Dom komfortowy

Niewątpliwie o komforcie mieszkania decyduje jego lokalizacja, dlatego też przy projekcie domu komfortowego znaczną rolę odgrywa jego położenie. Komfortowy dom zapewnia łatwy dostęp do usług handlowych i gastronomicznych, a także obiektów kultury, ośrodków zdrowia, terenów sportu i rekreacji. Komfortowy dom to także wygodne wejście i sprawna komunikacja wewnętrzna, połączenie z garażem, kotłownia, czy pomieszczeniami gospodarczymi. Połączenie tych cech zapewni optymalne warunki mieszkaniowe dla całej rodziny.

Dom ekologiczny

Dom ekologiczny to budynek dostosowany do otoczenia szanujący walory przyrodnicze i kulturowe miejsca, w którym jest budowany. Zapewnia optymalne warunki do życia, w tym odpowiednie oświetlenie, nasłonecznienie i mikroklimat pomieszczeń oraz kontakt mieszkańców z zielenią. Wykonany ze zdrowych, możliwych do ponownego wykorzystania materiałów. Domy ekologiczne czerpią lub wytwarzają energię z odnawialnych źródeł energii. Umożliwia to oszczędne gospodarowanie energią, wodą czystą i deszczową, ściekami i odpadami.

Wymienione przeze mnie trendy można dowolnie mieszać i wykorzystywać podczas projektowania domu jednorodzinnego. Idea zrównoważonego rozwoju i aktualne kierunki w architekturze mają na celu zapewnić nam jak najwyższy komfort życia, w jak najmniejszym stopniu ingerują w naturalne środowisko. Koniecznie dajcie znać, jak Wy zabieraliście się do budowy własnego domu, jakie technologie w nim wykorzystaliście?

Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697 Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697 Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697 Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here