Jak oświetlić mieszkanie? Zalety lamp LED

Jak oświetlić mieszkanie? Zalety lamp LED

Rozwój technologii wpływa niemal na każdą dziedzinę naszego życia. Nie ominęła ona również możliwości związanych z oświetleniem. Wynalezione przed niemal 50 laty, ostatnio bardzo popularne, oświetlenie LED pociąga za sobą rzesze zwolenników. Dzięki wysokiej jakości diodom zapewniają one dużo większą żywotność niż tradycyjne żarówki. Lampy LED to coraz chętniej kupowany produkt w dziedzinie oświetlenia.

Zobacz również: Jak prawidłowo urządzić mały salon

Wysoka trwałość oświetlenia LED

Dzięki tak wysokiej trwałości stawiane są niemal na pierwszym miejscu w dziedzinie oświetlenia. Przy standardowym użytkowaniu około pięciu godzin dziennie dają żywotność około 30-40 lat (przyjmuje się maksymalną żywotnosć LEDów do 100 000 godzin). LED-y osiągają tym samym bardzo wysoki wynik na tle konkurentów. Tradycyjne żarówki nie są w stanie zapewnić takiej żywotności, a do tego pobierają dużo więcej energii elektrycznej, przez co są mniej opłacalne. Dodatkowo tradycyjne oświetlenie większość energii zużywało wytwarzając ciepło. Ten fakt stanowił też zagrożenie poparzeniem, dlatego w kolorowych lampkach nocnych coraz częsciej stosuje się oświetlenie LED, które zapewnia bezpieczeństwo i swobodę kształtowania produktu.

“Przy standardowym użytkowaniu około pięciu godzin dziennie dają żywotność około 30-40 lat”

Oświetlenie LED do domu to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż ich wrażliwość na system ciągłego włączania i wyłączania jest bardzo niska. Zapewnia to możliwość wykorzystania ich w miejscach, gdzie w szybkim czasie światło zapala się i gaśnie.

Poza zaletami lampy LED mają również swoje wady. Jedną z nich jest ich wysoka cena jednostkowa. Równoważy się ona jednak po czasie w zamian za jej wytrzymałość i żywotność, a przede wszystkim niski pobór energii.

Aby móc przedstawić porównanie różnych źródeł światła konieczne jest przybliżenie podstawowych parametrów opisujących światło i jego jasność.

lampy led aranżacja salonu

Strumień [Lumen, lm]

Podstawową wielkością opisującą oświetlenie jest strumień świetlny, który jest określany według czułości ludzkiego oka. Do przedstawienia jego wartości bierze się nie tylko moc źródła światła, ale również jego rodzaj, ponieważ ludzkie oko inaczej reaguje na różnej długości fale świetlne. Na jedne jest bardziej czułe, a na drugie mniej i do odczucia porównywalnej jasności moc takiego źródła może być różna.

Dla chętnych poszerzenia wiedzy odsyłam na stronę Centrum Nauki Kopernik

oświetlenie led projekt salonu

 Natężenie oświetlenia [Luks, lx]

Jako że strumień świetlny docierający do obiektu oddalonego o 2m od źródła światła inny jest niż w odległości 10 cm, do opisów norm oświetleniowych wykorzystuje się wielkość Lx (Luks). Jest to jednostka natężenia oświetlenia, które mówi ile “światła” pada na określoną powierzchnię. Dla przykładu:

 • Korytarz: 100 lx
 • Sala w szkole: 300 Lx
 • Miejsce pracy przy komputerze: 500 lx
 • Nasłonecznione miejsce w lecie: do 100000 lx

Przy bardzo ogólnych założeniach, aby naświetlić 10m2 kuchnię 300 lx należałoby użyć trzech 60W żarówek starego typu.oświetlenie led kuchni

Ekwiwalentem LED dla zwykłej żarówki 60W, zgodnie z zaleceniami Uni Europejskiej, powinno być źródło światła, które w parametrach na pudełku ma wartość 700 – 810 lm. Takie osiągi “jasności” uzyskamy przy LEDzie o mocy 10W, czyli energetycznie oszczędzamy 6-cio krotnie!

Przykładowe odpowiedniki LED:

Żarówka  vs. LED

 • 10W – 1W
 • 20W – 3W
 • 60W – 10W
 • 100W – 15W

Powyższe porównanie pokazuje wartości przybliżone, ponieważ jak już wiemy, nie moc decyduje o jasności, a ilość lumenów 🙂

Barwa światła

Po podjęciu decyzji o wymianie oświetlenia na nowoczesne oprawy LED nie należy zapominać o innych ważnych parametrach typu współczynnik oddawania barw. W tym przypadku należy pamiętać, że 100 to idealne odwzorowanie kolorów (światło słoneczne). Powyżej 90 jest już bardzo dobrze.Kolejnym aspektem, który wizualnie wpływa znacząco jest temperatura barwowa podawana w Kelwinach. Uwaga! Wraz ze wzrostem Kelwinów mówimy o barwie zimniejszej. Przykładowo:

 • 2000 K – światło świeczki
 • 3000 K – wschód i zachód Słońca
 • 4000 K – barwa biała
 • 6500 K – barwa dziennażarówka tradycyjna vs led

Przy wyborze temperatury barwowej należy sugerować się własnym odczuciem wizualnym. W teorii ciepłe światło nadaje się bardziej w miejscach, w których chcemy uzyskać efekt przytulnaści, a zimne pozytywnie wpływa na aktywność.

Warto również nie stawiać ceny produktu na pierwszym planie, ponieważ trwałość taniej żarówki LED może być drastycznie mniejsza od odpowiednika droższego. Nie LEDy się zepsują, a inne elementy wpływające na świecenie, które Chińczycy wykonali “po kosztach”.

9 komentarzy
 • Madzia

  24 listopada, 2017 at 12:20 pm Odpowiedz

  Dla mnie przydatny wpis, bo właśnie przygotowujemy się do aranżacji naszego nowego lokum i tak się nad tymi ledami ostatnio zastanawiałam – robić, nie robić 🙂

  • Dominika Kurzak

   8 grudnia, 2017 at 11:21 am Odpowiedz

   Zdecydowanie robić 🙂

 • ladymamma.pl

  24 listopada, 2017 at 12:26 pm Odpowiedz

  My w mieszkaniu mamy praktycznie same lampy led!;)

  • Dominika Kurzak

   8 grudnia, 2017 at 11:23 am Odpowiedz

   Widzę, że LEDy coraz częściej goszczą w naszych domach i mieszkaniach. Na jakie barwy się zdacydowaliście?

 • ladymamma.pl

  24 listopada, 2017 at 12:28 pm Odpowiedz

  Wychodzę z założenia, że za dobrą jakość się płaci, więc nie warto oszczędzać…

 • Danka

  24 listopada, 2017 at 1:05 pm Odpowiedz

  My juz żyjemy ledówkami, nawet mimo wysokiej ceny uważam, że warto.

  • Dominika Kurzak

   8 grudnia, 2017 at 11:23 am Odpowiedz

   Warto, warto, szczególnie, że jest to zwrotna inwestycja 🙂

 • Szaman

  26 listopada, 2017 at 12:28 pm Odpowiedz

  Ciekawe fakty 🙂 Dzięki za ten artykuł.

 • Architekt Łódź

  11 marca, 2019 at 1:54 pm Odpowiedz

  Dzięki właśnie takiego materiału szukałem. Ciekawie podana wiedza

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!