Kolory ścian w biurze – jakie mają znaczenie?

Kolory ścian w biurze – jakie mają znaczenie?

Ściany w znakomitej większości biur prezentują się dość monotonnie. Dominują biel i stonowane odcienie. Co wcale nie znaczy, że tak być musi. Kolory i zabiegi aranżacyjne na biurowych ścianach mogą nie tylko tworzyć atmosferę, ale i zwiększać produktywność pracowników.

Sprawdzone kolory do biurowych wnętrz

Aby w biurze pracowało nam się dobrze, należy zadbać m.in. o sprzyjającą koncentracji kolorystykę. Najczęściej na biurowych ścianach zobaczymy biel, odcienie beżu, szarość, brąz, czasem czerń. Jeśli pragniemy jakiegoś urozmaicenia, ale w bezpiecznych granicach, można postawić na pastele.

W biurze powinno być przede wszystkim jasno, kolory nie powinny nas w jakikolwiek sposób ograniczać, męczyć wzroku czy na dłuższą metę denerwować. Jeśli spełnimy ten warunek, z kolorami i pomysłami nie zaszkodzi poeksperymentować.

Więcej kolorów – lepsza praca?

Ściany w stonowanych i jasnych kolorach, choć w przestrzeni biurowej mają swoje uzasadnienie, mogą dawać wrażenie monotonii czy nawet nudy. Żeby ożywić wnętrze i uczynić je bardziej nietuzinkowym, możemy złamać czyste kolory, kontrastując je z bardziej odważnymi barwami.

Nie każdy kolor jednak może zostać wprowadzony do każdego wnętrza. Weźmy na przykład czerwień lub pomarańcz – oba dodają energii do działania i pobudzają kreatywność, ale niekoniecznie nadają się do biura w kancelarii prawnej lub u doradców finansowych – mogą irytować klientów, podczas gdy tym należy stworzyć atmosferę zaufania i spokoju.

W takich wnętrzach zdecydowanie lepiej pozostać przy błękicie i beżu. Ściany w żywych i intensywnych kolorach sprawdzą się w agencjach reklamowych, działach marketingu i wszelakiego typu biurach kreatywnych. Gdzie indziej bezpieczniejszymi kolorami są np. żółty i zielony, które ożywiają przestrzeń, ale nie denerwują.

Jeśli chcemy wprowadzić do biurowego wnętrza coś oryginalnego, ale niekoniecznie zależy nam na brnięciu w odważne kolory, możemy również zdecydować się na grafikę ścienną. Wykonaniem tego typu aranżacji zajmują się profesjonalne firmy, takie jak http://goodlooking.pl/, które do tematu pochodzą z artystyczną wizją.

Dzięki grafice mamy możliwość umieszczenia na ścianie dowolnego projektu, np. odwzorowania miasta, przedstawienia tablicy Mendelejewa lub namalowania mapy świata. Grafika ścienna daje tak dużo możliwości, że sprawdzi się w wielu biurowych wnętrzach, zarówno w biurze podróży, redakcji czasopisma, jak i w przestrzeniach do co-workingu.

Jak barwy wpływają na nastawienie do pracy?

Nie od dziś wiadomo, że kolory wnętrz, a zwłaszcza ścian, mają decydujący wpływ na samopoczucie i zapał do działania. Nie bez znaczenia są również odcienie zastosowanej kolorystyki.

Barwy czyste i zimne najbardziej sprzyjają skupieniu, nie rozpraszają. Jasne kolory w ciepłych odcieniach również pozwalają się skoncentrować, a do tego czynią wnętrze bardziej przytulnym i przyjaznym. Pastele i kolory ziemi nie męczą oczu, stwarzają dobry klimat do pracy zespołowej, jak i samodzielnej.

Kolory użyte w biurze oddziałują też na klientów. Jeśli chcemy wzbudzić w nich zaufanie, wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i pewności, warto postawić na niebieski i brąz. Na więcej mogą pozwolić sobie agencje kreatywne czy biura podróży.

1 Comment
  • Aleksandra

    5 października, 2021 at 3:25 pm Odpowiedz

    Przy innych kolorach niż białe bym nie mogła pracować 🙂

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!