Segregacja śmieci w nowoczesnym domu. Jak prawidłowo segregować śmieci?

Segregacja śmieci w nowoczesnym domu. Jak prawidłowo segregować śmieci?

Obowiązek segregacji śmieci z roku na rok jest coraz bardziej restrykcyjny. W tym roku szczególnie jego nieprzestrzeganie uderzy w nasz domowy budżet. Segregować warto i trzeba! W szafkach kuchennych lub wysuwanych szufladach warto wygospodarować miejsce na profesjonalne pojemniki do segregacji. Ponadto warto pamiętać o kilku prostych zasadach dotyczących porządkowania jego zawartości. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam kilka wskazówek.

 

Wybierz najlepsze miejsce na składowanie śmieci

Przy wielu koszach lub zsypach w miastach już pojawiły się instrukcje, gdzie wyrzucać dany rodzaj śmieci, ale segregację musimy rozpocząć jeszcze w domu. Dla tych, którzy dopiero urządzają kuchnię, o miejscu na pojemniki pomyślcie jeszcze w momencie projektowania szafek. Jeśli nasza kuchnia jest już skończona, zaplanujmy najlepsze miejsce na składowanie odpadów. Takie, które nie będzie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Zastanówmy się ile pojemników potrzebujemy i pamiętajmy,  ich rozmiary uzależnijmy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy.

Segregacja prostsza niż wcześniej

Miejscem na składowanie odpadów w kuchni najczęściej jest szafka pod zlewozmywakiem. W zależności od tego w jaki sposób jest otwierana oraz ile ma miejsca, możemy skorzystać z różnych dostępnych opcji – Jeśli nie chcemy mało praktycznych pojedynczych koszy z popularnych supermarketów budowlanych, zainwestujmy w nowoczesne i dobrze wyglądające kosze do segregacji. Sprawdzają się w każdej wielkości mieszkania i w różnych rodzajach szafek. Mnogość rozwiązań daje nam możliwość wyboru najlepszego z nich.

Miejsce na bioodpady

Pojemniki w szafce pod zlewozmywakiem idealnie sprawdzają się w przypadku odpadów „suchych”. Wyzwaniem mogą być natomiast te organiczne – chociażby ze względu na fakt, że szybko się psują. Obieranie warzyw i czyszczenie naczyń z resztek potraw wymaga schylania się i sprzątania. Warto w tym przypadku zdecydować się na osobny dobrze zamykany pojemnik, dzięki któremu unikniemy wydostawania się brzydkiego zapachu.

Jak poprawnie segregować śmieci? 

Koniecznie zapoznajmy się z przydatną instrukcją właściwej segregacji. Może przez pierwsze kilka tygodni warto ją dla pewności wydrukować i powiesić blisko blatu roboczego w kuchni?

PAPIER (niebieski): karton, tektura, ulotki, gazety, kartki, zeszyty, torby i worki papierowe. NIE WRZUCAMY: tłustego i brudnego papieru, worków po wapnie, tapet, kartonów po mleku i sokach, zużytych chusteczek.

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (żółty): odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, opakowania po produktach spożywczych, środkach czystości, kosmetykach, plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach, puszki po konserwach, folię aluminiową. NIE WRZUCAMY: butelek z zawartością, butelek po olejach spożywczych lub silnikowych, części samochodowych, baterii, leków, żarówek, termometrów.

SZKŁO (zielony): tylko i wyłącznie o szklane opakowania których nie trzeba myć. NIE WRZYCAMY – zbitych kieliszków, szyb, luster, szkła zbrojonego, żaroodpornego, fajansu.

BIO (brązowy): odpadki warzywne i owocowe (obierki, pestki, ogryzki), fusy od kawy i herbaty, skoszona trawa, liście, kwiaty, skorupki jajek. NIE WRZUCAMY drewna, mięsa, kości, przeterminowanej żywności, jajek, psich odchodów, piasku ani kociego żwirku.

ODPADY ZMIESZANE (czarny) wszystko to, co nie może zostać umieszczone w pozostałych pojemnikach, oprócz odpadów niebezpiecznych, sprzętów RTV AGD oraz wielkogabarytowych.

2 komentarze
  • Jacek Dziedzic

    9 marca, 2020at1:46 pm Odpowiedz

    Wszystko zaczyna się od jednostek, jeżeli każdy z nas w domu będzie robił małe kroczki to i tym, którzy odbierają i sortują śmieci będzie lepiej 🙂

  • Aleksandra

    15 marca, 2020at4:47 pm Odpowiedz

    O ile w przypadku domu segregacja jest bardzo prosta i zależy tylko od naszych chęci, to już w przypadku małego mieszkania w bloku zaczyna się problem i walka o miejsce na odpady. Jednak to właśnie od nas zależy przyszłość naszej planety więc warto segregować odpady.

Post a Comment