Jak Polacy urządzają wnętrza swoich domów?

Projekt domu EX 19 G2 energo plus WRC2697

Jak Polacy urządzają wnętrza swoich domów?

Ulubiony styl wnętrzarski Polaków to… ich własny styl! Ważniejsze niż pogoń za aktualnymi trendami są dla nas indywidualne potrzeby i funkcjonalność. Nie zapominamy też o wygodzie. 

 

Podejściu Polaków do urządzania wnętrz w swoim nowym raporcie przyjrzała się polska marka wnętrzarska VOX. Zbadano m.in. najważniejsze kwestie przy aranżowaniu przestrzeni domów i mieszkań, nastawienie do wprowadzania zmian oraz uczucia, jakimi Polacy darzą dziś swoje cztery kąty. 

 

Funkcjonalność

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez VOX, we wnętrzach zdecydowanie najważniejsza jest dla nas funkcjonalność. Szukamy rozwiązań, które pomogą nam sprawić, że każde pomieszczenie jak najlepiej spełni swoją funkcję i zdoła dopasować się do naszych indywidualnych potrzeb. To dla nas znacznie ważniejsze niż pogoń za aktualnymi trendami. Praktyczny wymiar łączymy też z komfortem: lubimy sprawiać, by nasze domy i mieszkania stawały się jeszcze wygodniejsze i bardziej przytulne. 

 

Dziś Polacy mają więcej odwagi, a jak wynika z badań, również satysfakcji, stając się autorami swoich wnętrz – podkreśla Katarzyna Bryze, szefowa działu rozwoju w VOX. – Rynek meblowy oferuje produkty, które za pomocą prostych narzędzi użytkownik może samodzielnie skonfigurować i z zaproponowanych przez projektanta elementów stworzyć swój własny zestaw. Czy będą to meble loft, czy klasyczna elegancja? Wybór należy do nas samych.

 

 

Ciągłe zmiany

 

W swoich domach wciąż chcemy coś zmieniać. Tylko 1 na 5 Polaków twierdzi dziś, że jego cztery kąty już teraz są dokładnie takie, jak chce. 61,1% deklaruje, że w ich wnętrzach przydałoby się przynajmniej kilka zmian. Najczęściej zastanawiamy się nad zakupem nowych mebli, zmianach układu przestrzennego lub przemalowaniem ścian. 

 

Sami ciągle zmieniamy się i renegocjujemy swoje potrzeby oraz wymagania. Co jakiś czas zmienia się też nasz gust. To wszystko sprawia, że nasze domy traktujemy trochę jak niedokończone dzieło, podlegające ciągłym zmianom – komentuje wyniki badania Kuba Piwowar, socjolog z SWPS.

jak mieszkają polacy? trendy 2020Wielki remont

 

I choć o zmianach myślimy często, to jednak blisko 65% z nas przyznaje, że swoje plany i wizje zamienia w rzeczywistość rzadko lub bardzo rzadko – przede wszystkim ze względu na ograniczony budżet. Mimo to potrafimy się cieszyć nawet z niewielkich modyfikacji. 7 na 10 Polaków przyznaje, że ekscytują ich drobne zmiany, takie jak dekorowanie domu na święta czy zakup nowych roślin. Większe metamorfozy rodzą jednak stres. Odczuwamy go przede wszystkim na myśl o generalnym remoncie – związane z nim prace budowlane stresują blisko połowę Polaków. 

 

VOX podkreśla, że przez sposób, w jaki urządzamy swoje domy, możemy dowiedzieć się sporo o nas samych. Jesteśmy praktyczni, uwielbiamy wygodę i nie lubimy być sami.

 

5 komentarzy
 • Wiesław Dębowski

  Luty 12, 2020at9:13 am Odpowiedz

  Lubię swój dom, swoje pokoje, swoje niedoskonałe remontowe usterki i zawsze stawiam na to, aby dobrze czuć się w swoich czterech kątach 🙂

 • Aleksandra

  Luty 12, 2020at10:45 pm Odpowiedz

  Nie lubię swojego mieszkania 🙂 jest stanowczo za małe 🙂 niby część rozwiązań pozwala na dobre wykorzystanie przestrzeni jednak są pewne granice których przekroczyć się nie da 🙂 czas na większe mieszkanie lub dom 🙂

 • Bruno Oleśniewicz

  Luty 13, 2020at12:54 pm Odpowiedz

  Nigdy się nie zagłębiałem w ten temat, teraz już wiem, że muszę 🙂

 • strefalamp

  Luty 20, 2020at1:10 pm Odpowiedz

  Myślę, że Polacy urządzają teraz jasne wnętrza. Dlatego sam zakupiłem taśmy led, aby moje mieszkanie było jasne, ale światło nie było rażące.

Post a Comment