Jak zaprojektować galerię obrazów?

Jak zaprojektować galerię obrazów?

Jednym z największych trendów w aranżacji wnętrz jest dekorowanie ścian różnymi plakatami. Nie tylko wyglądają one nowocześnie i stylowo, ale często pomagają również ukryć drobne mankamenty we wnętrzu. Jakimi zasadami powinniśmy kierować się przy aranżacji ? Dziś poznamy 5 porad jak stworzyć piękną galerię ścienną w naszym domu.

Wybierz spójną paletę barw i motyw przewodni

Kolor odgrywa kluczową rolę w niemal każdym aspekcie projektowania. Z tego powodu, tworząc galerię ścienną, na samym początku pomyśl o kolorach. Dobrze dobrana i przemyślana paleta będzie doskonale łączyła ze sobą wszystkie elementy. Kolejnym krokiem podczas tworzenia galerii ściennej będzie wybór motywu przewodniego. Wybór jest ogromny, możemy wybierać wśród motywów kwiatowych, zwierzęcych, abstrakcyjnych grafik, czy portretów znanych osób.

Wybierz odpowiednie ramki

Kolejną kluczową kwestią jest wybór odpowiednich, pasujących do wnętrza ramek. Na początku musimy zastanowić się, z czego będą wykonane i jakie będą miały wymiary. Wybierając materiał, przyjrzyjmy się ogólnemu stylowi naszego wnętrza, materiałom, z jakich wykonane są meble oraz kolorom, jakie dominują we wnętrzu. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są ramy drewniane, białe, czarne, złote. Format powinien być bezpośrednio związany z miejscem, jakim dysponujemy oraz ilością obrazów, jakie chcemy zawiesić, dlatego na tym etapie warto zmierzyć ścianę i na kartce stworzyć szkic naszej galerii.

Stwórz harmonijną kompozycję

Podczas dekorowania wnętrza dobrze sprawdzi się grupowanie plakatów i tworzenie galerii ściennych przy użyciu ram w tym samym formacie. Grupowanie podobnych przedmiotów razem to popularny trik projektowy, który w kilka minut odmieni każdą przestrzeń. Wybierz plakaty w jednej kolorystyce lub o tej samej tematyce. Poczucie harmonii wzmocni wybór ramek w tym samym kolorze, wykonanych z jednego materiału. Jeśli w wasze mieszkanie jest niskie, pogrupujcie 3 plakaty w jednym rzędzie i zawieście na ścianie. Jeśli wasz sufit jest wysoko, swobodnie możecie zawiesić obrazy w dwóch rzędach, tworząc galerie z 4,6 lub 8 obrazów.

Lub postaw na asymetrię.

Drugim sposobem na tworzenie galerii ściennych jest użycie zasad asymetrii przy wykorzystaniu ramek o różnych wymiarach. Na samym początku musimy jednak zdecydować się na jeden motyw albo styl, jaki będzie dominował w naszej aranżacji. Podczas wieszania obrazów pamiętajmy, aby przerwy między nimi nie miały więcej niż 7-10 cm, zarówno w pionie, jak i poziomie.

Dokonaj starannego montażu

Ostatnim i niewątpliwie jednym z ważniejszych etapów jest montaż, plakaty zostały starannie i prosto zawieszone. Jak najlepiej zaplanować zawieszanie? Na samym początku przygotuj niezbędne narzędzia: poziomicę długą linijkę lub miarkę stolarską ewentualnie krawiecką, ołówek, młotek, gwoździe/ haczyki oraz taśmę malarską. Z pomocą drugiej osoby przyłóż pierwszy obraz do ściany w zaplanowanym wcześniej miejscu, przy pomocy poziomicy sprawdź, czy obraz wisi równo, jeśli tak delikatnie zaznacz ołówkiem górną krawędź ramy lub podklej taśmą malarską. W równej odległości ok. 2-3 cm od końca ramy zaznacz dwa punkty, w których przybijesz gwoździe. Po przybiciu gwoździ, zdejmij taśmę i zawieś obraz. Tak samo postępuj z pozostałymi obrazami.

Post we współpracy z Poster Store:

Poster Store ma do zaoferowania szeroką bazę plakatów i ramek w dobrej cenie. Produkty mają wysoką jakość, a firma oferuje szybką dostawę. Produkty są inspirowane skandynawskim stylem, co przejawia się w ich prostocie i elegancji. 

 

2 komentarze
 • Anna

  19 października, 2021 at 12:57 pm Odpowiedz

  Dobrze jest wcześniej rozłożyć obrazy na podłodze w domu. I zobaczyć, jak taka kompozycja wygląda. Dzięki temu nie będziemy musieli wiercić dodatkowych dziur w ścianie, w sytuacji w której coś nie bezie nam grało 🙂
  Polecam zajrzeć sobie również na serwis pinterest. Na stronie jest bardzo wiele ciekawych inspiracji na taki wystrój.

  Czasami również warto zastanowić się nad położeniem na ścianie ładnej fototapety albo tapety. Która może stanowić taką samą ciekawą dekorację, jak zestaw obrazów.

 • Aleksandra

  5 listopada, 2021 at 11:59 am Odpowiedz

  Ja jakoś nie ogarniam rozmieszczenia obrazów na ścianie, jak tylko nie są idealnie równo to zawsze mi się nie podobają 🙂

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!