Farba biała — jaką farbę do malowania ścian wybrać?

Farba biała — jaką farbę do malowania ścian wybrać?

Masz ochotę zmienić coś w swoim domu? Malowanie ścian jest jednym z najlepszych sposobów na odświeżenie wyglądu wnętrza. Chociaż wśród wnętrzarskich trendów wciąż pojawiają się nowe barwy, to jednak ponadczasową klasyką zawsze pozostanie biel. Jaka farba biała do ścian sprawdzi się najlepiej? 

Biel to kolor, który nigdy nie wyjdzie z mody. Jest ponadczasowy, elegancki i nadaje wnętrzom niepowtarzalną lekkość. Sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, optycznie je powiększając. Białe ściany zapewniają nieograniczone możliwości w zakresie aranżacji wnętrz, ponieważ są doskonałym tłem dla niemal każdej stylistyki i każdego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że samo malowanie wcale nie jest takie proste. Kolor biały jest jednym z najtrudniejszych, ponieważ widać na nim niemal każde niedociągnięcie. Dlatego też, zanim zabierzesz się do pracy, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami, które ułatwią Ci to zadanie.

Farba biała — jaki rodzaj wybrać?

Pierwszym kryterium wyboru farby, powinien być przede wszystkim jej rodzaj. Dostępne w sklepach mieszanki dostępne są bowiem w wielu wariantach. Ty natomiast szukasz takiej, która przeznaczona jest do wnętrz. W tej kategorii polecane farby białe to te akrylowe i lateksowe. Są bardzo łatwe w aplikacji i zapewniają doskonałe krycie.

Farby akrylowe cechują się szybkim czasem schnięcia i są w pełni bezpieczne nawet dla alergików. Jest to też doskonała farba do sufitu. Biała farba lateksowa zapewnia natomiast fenomenalną odporność na ścieranie, dzięki czemu świetnie nadaje się do zastosowania w kuchni lub pokoju dziecięcym.

Farby białe — na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając się na zakupy, zobaczysz, że sklepy oferują naprawdę szeroki wybór farb białych. Każda z nich wyróżnia się nieco innymi właściwościami. Aby wybrać odpowiednią, zwrócić uwagę na parametry produktu wypisane na opakowaniu. Nie martw się — wcale nie musisz studiować dokładnie wszystkich etykiet. Największe znaczenie ma bowiem jedynie kilka parametrów. Pierwszą rzeczą będzie wydajność farby. Im będzie większa, tym większą część powierzchni ściany pokryje, przy jednoczesnym użyciu mniejszej jej ilości. Wartość ta określana jest w m2 na 1m2. Możesz więc łatwo obliczyć, jaka pojemność produktu będzie odpowiednia do pomalowania danego pomieszczenia. Do niewielkich pomieszczeń farba biała 10l powinna być idealnym wyborem.

Jeśli zależy Ci na tym, by po malowaniu w domu nie unosił się charakterystyczny zapach, koniecznie sprawdź wartość LZO, czyli Lotnych Związków organicznych. Najlepiej szukaj farb o jak najniżej ich zawartości. Dzięki temu pokój będzie gotowy do użytku zaraz po wyschnięciu. A skoro już przy tym jesteśmy, to oczywiście nie możesz przeoczyć też informacji o czasie schnięcia oraz odstępie, jaki należy zachować pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw.

Jak przygotować ścianę do malowania?

Białe farby do ścian, nawet te najlepszych marek, takich jak Dekoral, potrzebują odpowiedniej bazy. Dlatego też bardzo ważne jest, by odpowiednio przygotować ściany do malowania. Chodzi tu zarówno kwestie porządkowe, jak i typowo techniczne. Podstawą jest oczywiście bardzo dokładne umycie ścian, aby pozbyć się z nich kurzu i innych nieczystości. Wszelkie ubytki, czy też dziury warto natomiast wyrównać, używając w tym celu masy szpachlowej.

Biała farba do ścian prezentuje się najlepiej na jednolitym i jasnym podłożu. Warto więc przed malowaniem nałożyć na ściany i sufit farbę gruntującą. Dzięki temu zredukujesz ryzyko ”wybijania” się poprzedniej farby, co psułoby cały efekt. Grunt sprawi, że biel będzie piękna i jednolita.

Farba biała - jaką farbę do malowania ścian wybrać?

2 komentarze
  • Aleksandra

    6 września, 2021 at 12:06 am Odpowiedz

    I to wszystko też zależy jaka powierzchnia ma być malowana, u mnie ostatnio na GK mimo gruntowania ściana wręcz piła farbę 🙂

  • Ala

    20 września, 2021 at 6:59 am Odpowiedz

    Ja polecam magiczną gąbeczkę do czyszczenia ścian. U mnie się świetnie sprawdza, a też mam wszędzie białe ściany. Wystarczy ją namoczyć w zwykłej wodzie, bez żadnych detergentów.

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!