Design i ekologia – zalety i wady aut hybrydowych

Design i ekologia – zalety i wady aut hybrydowych

Popularność hybryd w Polsce od kilku lat gwałtownie rośnie. Polacy coraz częściej kupują auta hybrydowe. Jeszcze niedawno pojazdy elektryczne i hybrydowe kojarzyły się z wysoką ceną, krótkim zasięgiem i dużym spalaniem. Jednak postęp technologiczny i ciągła praca producentów, nad udoskonalaniem pojazdów a także szerokie poparcie rządów owocuje tym, że niskoemisyjne samochody bardzo szybko zyskują wielką popularność. W dzisiejszym wpisie poznamy zalety i wady samochodów hybrydowych.

Zalety aut hybrydowych

Zasadniczą zaletą samochodów hybrydowych jest niskie spalanie w mieście. Kolejną zaletą jest bardzo ciche, niemal bezszumne poruszanie się w korkach. Podczas hamowania dodatkowo mamy możliwość doładowania baterii, co zmniejsza koszty eksploatacji. W większości samochodów hybrydowych bateria pozwala na poruszanie się przy pomocy prądu w odległości kilku do kilkudziesięciu km/h w zależności od marki i modelu. Kolejną zaletą samochodów hybrydowych jest kwestia części zamiennych. Serwis jest porównywalny cenowo do klasycznego napędu benzynowego. Ze względu na sposób działania w hybrydach również tarcze hamulcowe oraz elementy tego układu mają znacznie dłuższą żywotność.  Niewątpliwą zaletą aut hybrydowych są kwestie ekologii. Zamontowane w nich silniki powodują dużo mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji, przyczyniając się do walki ze smogiem.

Wady samochodów hybrydowych

Oprócz licznych zalet samochody hybrydowe posiadają również swoje wady. Widoczną na pierwszy rzut oka wadą samochodów hybrydowych jest znacznie mniejszy bagażnik, niedogodność ta wynika z faktu konieczności montowania w takich samochodach baterii. Ze względu na akumulatory, większa jest również waga samochodu. Wielu użytkowników hybryd skarży się na małą wytrzymałość baterii, a zakup nowych to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy.

 

Mimo kilku wad, samochód hybrydowy to idealne rozwiązanie dla osób poruszających się często po mieście. Współczesny rynek oferuje wiele rozwiązań i modeli w różnych segmentach i przedziałach cenowych, koniecznie zobaczcie najnowsze oferty, które przygotował dealer Honda.

1 Comment
  • Aleksandra

    4 września, 2020at7:18 am Odpowiedz

    U mnie hybryda by się nie sprawdziła, na długie trasy potrzebuję właśnie dużego bagażnika, ale owszem jako auto miejskie nie widzę nic lepszego.

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!