Czym pomalować ogrodową altankę?

Czym pomalować ogrodową altankę?

Czym pomalować ogrodową altankę?

Aby drewniana altanka przez długie lata prezentowała się estetycznie i spełniała swoją funkcję, należy zabezpieczyć ją farbą do drewna, lakierem lub innym preparatem ochronno-dekoracyjnym. Jaki produkt wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię desek?

Farba do drewna czy lakier – co wybrać?

Drewniane elementy architektury ogrodowej są narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz czy promienie słoneczne. Największym zagrożeniem są dla nich opady – w przypadku braku ochrony woda wnika w drewno, powodując jego gnicie i rozpad. W przypadku konstrukcji takich jak altanki i pergole niezbędne jest zachowanie pełnej wytrzymałości drewna ze względów bezpieczeństwa.

Drewno można chronić na różne sposoby, stosując specjalistyczne produkty dostępne na stronie https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Drewno/c/b2c-drewno. Jedną z najpopularniejszych metod jest wykorzystanie akrylowej lub olejno-ftalowej farby do drewna. Produkt tego typu tworzy elastyczną, wytrzymałą powłokę w wybranym kolorze. Możemy więc nie tylko ochronić deski, lecz także nadać im wybrany kolor, na przykład biały.

Zamiast kryjącej farby do drewna na zewnątrz można także zastosować bezbarwny lakier, który gwarantuje zabezpieczenie powierzchni na wiele lat. Wykazuje wysoką odporność nie tylko na czynniki pogodowe, ale także uszkodzenia mechaniczne. Lakier sprawdzi się, jeśli chcesz wyeksponować naturalny kolor desek. Aby lekko je zabarwić, można natomiast zastosować lakierobejcę.

Co zamiast farby do drewna na zewnątrz? Oleje i impregnaty

W sklepie  https://www.dekoratorium.pl/pl/ dostępne są nie tylko lakiery i farby do malowania drewna, lecz także inne rodzaje produktów, którym warto się przyjrzeć. Do wykończenia altanki może posłużyć impregnat ochronno-dekoracyjny, który pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu desek, bez widocznej powłoki. Preparat wnika w podłoże, głęboko je odżywiając. Drewno zyskuje ochronę przed działaniem wilgoci i czynników biologicznych, takich jak grzyby pleśniowe, glony i szkodniki. Impregnat wzmocni drewnianą konstrukcję altanki.

Aby uzyskać naturalne wykończenie desek, można zastosować także olej do drewna. Produkt daje zupełnie inny efekt niż farba akrylowa. Jest bezbarwny i nie tworzy wyraźnej powłoki na powierzchni drewna. Trzeba pamiętać, że olejowanie trzeba powtarzać najlepiej co roku, by utrzymać ochronę powierzchni. W przypadku ogrodowych altanek ten rodzaj zabezpieczenia konstrukcji może być więc kłopotliwy.

Jak przygotować drewniane podłoże do malowania?

Przed zastosowaniem wybranej farby do drewna trzeba pamiętać o przygotowaniu podłoża do malowania. Powierzchnię desek, z których skonstruowano altankę, dokładnie zeszlifuj. Celem jest usunięcie starych powłok malarskich i wygładzenie powierzchni drewna. Kolejny krok to opylenie podłoża. Prace malarskie na zewnątrz wykonuje się przy dobrej pogodzie – nie może być ani zbyt zimno, ani zbyt upalnie. Niewskazane jest także intensywne nasłonecznienie. Pamiętaj, by zawsze stosować się do wskazań producenta danej farby do malowania drewna, lakieru czy impregnatu, które znajdziesz na karcie technicznej produktu.

1 Comment
  • Aleksandra

    5 marca, 2021 at 4:57 pm Odpowiedz

    Jednak naturalny kolor i jedynie lakier to jest coś fajnego, nic nie zastąpi wyrazistego koloru i faktury drewna.

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!