Czy warto kupić ekspres do kawy?

Czy warto kupić ekspres do kawy?

Ekspres do kawy długo był uważany jako pewien luksus, lecz stopniowo staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko umożliwia codziennie zaparzać kawę rodem z drogiej kawiarni, ale przeważnie jest urządzeniem, które rozwija pasje i zamiłowanie do kawy. Jeśli zastanawiasz się nad nabyciem ekspresu do domu, lecz nie masz pewności, jaki będzie dla Ciebie idealny, to z chęcią pomożemy Ci w wyborze.

Różne modele ekspresów do kawy.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie zasadniczo różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a inny będzie w wielkiej części od Ciebie zależny. Jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, natomiast każdy posiada własnych miłośników oraz krytyków. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy zwykle od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dziś zilustruję Ci je w szczegółach i zaprezentuję ich słabości oraz korzyści.

Automatyczny ekspres do kawy.

Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę i łatwość przygotowania kawy. Wiele z nich po naciśnięciu jednego guzika jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zabiera im to kilkadziesiąt sekund, a Ty oprócz podstawienia filiżanki, w tym czasie nie robisz nic. Przeważnie automatyczne ekspresy posiadają wbudowany młynek. Umożliwia Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Tylko wtedy kawa smakuje wyjątkowo.

Jeżeli chodzi o rodzaje napojów, jakie możesz przyrządzić w ekspresie automatycznym, to wybór jest olbrzymi. Od klasycznego włoskiego espresso, przez aksamitne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy natomiast piją kawy z mlekiem, a utrzymanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego poświęcenia. Na szczęście istnieją ekspresy przeznaczone tylko do wykonania kaw czarnych. Stanowi to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na obszernym menu.

Nie możemy przeoczyć tematu higieny ekspresu do kawy. Po paru zaparzonych kawach sporo przewodów w urządzeniu naturalnie ulega zabrudzeniu. Twoim zadaniem jest zachowanie urządzenia w czystości, co pozwala przedłużyć jego żywotność oraz nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi oczyszczać swój system samodzielnie. Dzieje się to przeważnie podczas włączania i wyłączania urządzenia.

Na smak kawy wpływa dodatkowo woda, której używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% finalnego naparu, zatem musi być ona jak najczystsza. Dużą korzyścią ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich ma zbiornik na wodę z możliwością zamontowania filtra, który dba o właściwą jakość Twojej wody.

Ekspresy automatyczne charakteryzuje duża powtarzalność w tym, co robią. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a wyłącznie od maszyny. Pomimo tego, ekspresy automatyczne współcześnie są najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o urządzenia do domu. Zapewniają ogromną wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo wartościowego czasu.

Kolbowy ekspres do kawy.

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie wyższego poświęcenia we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które chcą przede wszystkim błyskawicznie przygotować kawy mleczne, jest to kłopotem. Jednak urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać świetną rozrywkę oraz nie myślą szablonowo. Jakość kawy będzie zależeć głównie od tego, jak sobie podołają z parzeniem. Wiele czynności musisz wykonać ręcznie, dlatego satysfakcja z dobrej kawy będzie jeszcze większa.

Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z ogromnymi rozbieżnościami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka różnica zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz zastosowanych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie zrobi tak udanej kawy, jak ten za np. 3000 zł.

Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka podstawowych aspektów. Jednym z nich jest użyty system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który rozgrzewa większą ilość wody, natomiast robi to w dość długim czasie. W nowszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który pracuje na zasadzie podgrzewacza opływowego. Umożliwia on szybsze podgrzanie wody oraz jest bardziej energooszczędny niż bojler.

Jeśli jesteś zwolennikiem cappuccino czy cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj reguły, bo idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są jednakowe. Pomimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się trochę wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.

Wybierając właściwy ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeżeli pragniesz wykonać bardzo powtarzalną kawę łatwo i w szybkim tempie, to świetny będzie ekspres automatyczny. Jednak gdy parzenie kawy sprawia Ci wiele przyjemności i to Ty chcesz decydować o jej smaku, to koniecznie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1 Comment
  • Aleksandra

    4 grudnia, 2020 at 1:35 am Odpowiedz

    Nie znalazłam jeszcze ekspresu który by robił faktycznie gorącą kawę, zawsze jest ona jakby tylko ciepła.

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!