Czy panele podłogowe można zastosować w łazience?

Czy panele podłogowe można zastosować w łazience?

Technologia idzie do przodu, a wraz z nią rozwiązania stosowane przy projektowaniu wnętrz. Najlepszym tego przykładem jest drewniana podłoga w łazience. Do niedawna aranżacyjnym hitem były kafle imitujące drewno, dziś w ich miejsce układa się prawdziwe panele podłogowe. Są wodoodporne i pięknie prezentują się w nowoczesnym wnętrzu. W końcu drewniana podłoga to klasyk, więc czemu rezygnować z niej w tak ważnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka?

Jeszcze niedawno fachowiec na pomysł ułożenia drewnianej podłogi w łazience postukałby się tylko w głowę. Podłoga w łazience jest narażona na ciągły kontakt z wodą i wilgocią, więc drewno szybko uległoby destrukcji. Dziś jednak panele podłogowe w tym miejscu to wciąż odważny, ale coraz powszechniejszy zabieg. Stosuje się je z powodzeniem przy ogrzewaniu podłogowym. Wyłożenie nimi podłogi w łazience to naturalny krok przy wykańczaniu wnętrza.

Najlepsze panele do łazienki

Sztuką jest więc wybór odpowiedniego produktu do naszej łazienki, bo warto pamiętać, że nie każdy model paneli nadaje się na podłogę w tym pomieszczeniu. Nie ma też możliwości zabezpieczenia zwykłego panelu w taki sposób, by stał się wodoodporny. Dzisiejsza technologia pozwoliła jednak stworzyć wodoodporne panele podłogowe, a ich najważniejszy atrybut skrywa się w warstwowej budowie tego elementu.

– W standardowych panelach wierzchnią warstwę stanowi laminat, w środku znajduje się pilśniowa płyta HDF lub wiórowa MDF, a spodnią warstwę, w zależności od klasy, tworzy kilka warstw papieru lub znowu laminat – wyjaśnia Beata Mierzejewska- Kula, ekspert Komfort. – W przypadku paneli wodoodpornych środkową warstwę stanowi zawsze płyta HDF, a wierzchnia warstwa, tzw. overlay, jest zabezpieczona impregnatem, który chroni panel przed wodą, ale również nadmiernym ścieraniem i wgnieceniami – podkreśla.

Tak zabezpieczony panel nie będzie odkształcał się pod wpływem wilgoci i – co najważniejsze – nie będzie pęczniał nawet przy dłuższym kontakcie z wodą. Panele podłogowe do łazienki powinny też mieć krawędzie zaimpregnowane woskiem lub zabezpieczone gumą. Kupując panele do łazienki, powinniśmy sięgać przede wszystkim po modele wykończone charakterystyczną fugą na wszystkich czterech krawędziach.

Podłoga inna niż wszystkie

Wybierając wodoodporne panele, warto zwrócić również uwagę na ich gęstość. Standardowy element, stosowany w salonie czy jadalni ma gęstość 450 kg/m3. W przypadku paneli odpornych na działanie wody parametr ten powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy i oscylować na poziomie 900 kg/m3.

Ochronę przed zawilgoceniem gwarantuje nam również sposób montażu paneli. Dzięki temu, że poszczególne elementy są ze sobą doskonale spasowane – niczym puzzle, nie tworzą się szpary, przez które woda mogłaby dostawać się do niższych warstw. Montaż paneli w łazience nie odbiega znacząco od montażu tego typu podłogi w innych pomieszczeniach. W obu przypadkach konieczne jest ułożenie warstwy izolacyjnej w postaci folii, jednak w łazience pomiędzy ścianą a panelami można dodatkowo zastosować uszczelniacz, by mieć pewność, że woda nie przedostanie się do nich tą drogą.

– Podłoga w łazience powinna być też antypoślizgowa. Na rynku dostępne są panele, które w tym względzie zapewnią nam bezpieczeństwo w łazience – zaznacza ekspert Komfort. – Panele będą też dobrym wyborem do tego pomieszczenia ze względu na ich właściwości termiczne. Podłoga wyłożona panelami będzie cieplejsza, a tym samym przyjemniejsza w dotyku niż typowe dla łazienek kafle.

Ponadczasowa klasyka w łazience

W końcu panele podłogowe otwierają przed projektantami wnętrz nowe możliwości aranżacji. Drewniana podłoga to ponadczasowa klasyka wystroju wnętrz, która w łazience nabiera nowoczesnego sznytu. Zdecydowanie największą popularnością wśród paneli, również tych stosowanych w łazienkach, cieszy się imitacja dębu. Model Dąb Klasyczny w beżowym odcieniu będzie pięknie się prezentować w łazience urządzonej w stylu romantycznym. Z kolei Dąb Piaskowy Naturalny to idealny wybór do łazienki o nieco surowym, skandynawskim wystroju.

Jeśli decydujemy się na panele podłogowe do łazienki, warto, byśmy pamiętali, że wodoodporne modele zdecydowanie odbiegają ceną od standardowych paneli podłogowych. Za metr kwadratowy paneli, które możemy wykorzystać w łazience, zapłacimy od 100 zł w górę. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to ciekawa alternatywa dla powszechnie stosowanych kafli. Wodoodporne panele wnoszą do wnętrzarskich trendów powiew świeżości i innowację, która zachwyca nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością.

2 komentarze
  • Erra Mood

    16 czerwca, 2019 at 10:55 am Odpowiedz

    Panele podłogowe w łazience to odważny pomysł 🙂

  • Wykonczymy

    17 czerwca, 2019 at 10:25 am Odpowiedz

    Też uważam, że panele podłogowe w łazience to odważny pomysł. Sama preferuję jednak płytki. Mimo wszystko, dlaczego by nie przetestować i takiego schematu.

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!