Co musisz wiedzieć przed zakupem obrazu? Porady architekta.

Co musisz wiedzieć przed zakupem obrazu? Porady architekta.

Każde wnętrze z pustymi ścianami sprawia wrażenie niedokończonego. Mimo wszystko jest wiele osób, które pozwalają swojemu strachowi przed wbijaniem gwoździ czy nieprawidłowym zawieszeniem obrazu wziąć górę i niepotrzebnie żyją długo wśród gołych nudnych ścian.

Najlepszą radą na samym początku będzie stwierdzenie, że pusta ściana jest często gorsza od krzywo zawieszonego obrazu. Przechyloną ramkę można łatwo skorygować, natomiast z pustką ziejącą z “nagich” ścian raczej nie sposób sobie poradzić. 

Jaką funkcję mają pełnić obrazy? Mają pełnić dominantę, czy występować jako subtelny dodatek? Zanim zdecydujemy się na jakiś motyw, warto zastanowić się nad bodźcami, jakie mają wzbudzić obrazy. Czy mają być krzykliwe czy subtelne, czy występować samodzielnie czy w większej grupie? To tylko nieliczne pytania które musimy sobie zadać przed zakupem.

Triki i rady dekoratorskie

 

 • Obrazy i zdjęcia powieszone na ścianie nad sofą czy łóżkiem nie powinny się stykać z krawędzią mebla. Lepiej, żeby pokrywały dwie trzecie ściany.
 • Najczęściej popełnianym błędem jest montowanie ramek za nisko lub za wysoko. Optymalna wysokość, na jakiej powinny się znaleźć, zależy od odległości sufitu od podłogi i od mebli stojących w pobliżu obrazów, ale warto kierować się zasadą 145. Innym rozwiązaniem jest takie rozmieszczenie obrazu, by jego środek znalazł się mniej więcej na wysokości dwóch trzecich ściany licząc od samej podłogi.
 • Jasne ramki uwydatniają motyw (nie odwracają od niego uwagi).
 • Ciemne ramki wprowadzają kontrast, pomagając w zrównoważeniu motywu z ciemnymi elementami (np.biało czarne plakaty)

Wyjątkowe plakaty pomogą stworzyć własną galerię obrazów indywidualnie dopasowaną do twojego domu. W Poster Store znajdziesz plakaty i ramki w skandynawskim stylu, które są zarówno piękne, jak i niedrogie – odnajdziesz tam również inspirację do zaprojektowania własnej galerii obrazów w pokoju dziennym, sypialni, gabinecie, czy innym pomieszczeniu.

 

Ramy i szkło

 

Na początku przytoczę pewien cytat “Jak piękne ubranie dodaje urody, tak rama przystraja obraz”. Chcę o tym wspomnieć ponieważ wybór ramy ma podkreślić przede wszystkim obraz, a w dalszej kolejności wystrój wnętrza. Pewnie i tak znajdzie się wiele osób, które żyją w przekonaniu, że ramy mają raczej pasować do koloru mebli, a nie motywu obrazu. Rodzaj drewna, kolor czy metal z jakiego wykonana jest rama mogą mieć ogromne znaczenie dla tego co kryje się w środku, niezależnie od tego czy jest to prosta grafika, zdjęcie, czy kolorowa reprodukcja. Na trwałość obrazu  wpłīwają zarówno odpowiedni papier, jak również szklana powłoka. 

 

Zasada 145

Na jakiej wysokości powinniśmy wieszać obrazy? Amerykańscy styliści wnętrz często kierują się zasadą 57 inch to the center. W wolnym tłumaczeniu oznacza to, że obraz lub środek kompozycji kilku ramek powinien znaleźć się na wysokości 145 centymetrów od podłogi. Za takim rozwiązaniem przemawia argument, że motyw jest wówczas zawieszony na poziomie przyjaznym dla oka. Taka miara nie jest jedynym wyznacznikiem, ale zdecydowanie stanowi dobry punkt odniesienia dla tych którzy zastanawiają się na jakiej wysokości zawiesić obrazy w swoim domu.

Specjalnie dla czytelników  HOUSEOFDESIGN mam rabat -30% na plakaty w PosterStore Kod to: design2020 (30% rabatu na plakaty z wyłączeniem kategorii Selection), ważny do 4 lipca.

 

4 komentarze
 • Aleksandra

  4 czerwca, 2020at8:04 pm Odpowiedz

  Tu wszystko zależy od kolorystyki i wielkości obrazów, niektóre łatwo umieścić obok siebie, a inne co by się nie robiło nie będą pasowały 🙂

 • Natalia

  8 czerwca, 2020at10:30 am Odpowiedz

  Dobieranie obrazów wcale nie jest takie proste, aby tworzyły spójną całość. Mam nadzieję, że uda mi się fajnie wyposażyć mój salon i sypialnie 🙂 Skorzystam z Waszych porad! 🙂

 • dekoran

  19 czerwca, 2020at4:57 pm Odpowiedz

  Obrazy mogą zmienić pomieszczenie nie do poznania. Osobiście lubię minimalistyczne, proste obrazy, które jednocześnie są widoczne, ale nie grają pierwszych skrzypiec.

 • Neuszma

  22 czerwca, 2020at6:52 am Odpowiedz

  Każda rada na sensowne upiększenie swojego wnętrza jest na wagę złota, szczególnie jak ktoś nie ma tak wyszukanego poczucia stylu 🙂 Ciekawą alternatywą są również obrazy drukowane na płótnie – polecam się takowymi zainteresować.

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!