Automatyzacja domu. Zaleta, czy może niepotrzebny wydatek?

Automatyzacja domu. Zaleta, czy może niepotrzebny wydatek?

W dzisiejszych czasach inteligentne domy zyskują coraz większą popularność. Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa na oszczędność w domowym budżecie jest idea automatyzacji budynków. Integracja dwóch podstawowych systemów: automatyki i sterowania, pozwala na zmniejszenie wydatków energetycznych i zapewnienie większego bezpieczeństwa i wygody.

Automatyzacja budynku, a energooszczędność

Inteligentne budynki oferują bardzo korzystne rozwiązania dla użytkowników. Wśród nich można wymienić maksymalizację energooszczędności, znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektu, a co się z tym wiąże mniejszą ingerencję w środowisko naturalne, co współcześnie jest jednym z ważniejszych czynników uwzględnianych przy tworzeniu nowych technologii. System zarządzania budynkiem wykazuje się najwyższą elastycznością w funkcjonalności i modyfikacji instalacji takich jak aranżacja, umożliwiając łatwe przeprojektowanie wnętrz czy zmianę przeznaczenia zadań konstrukcji w zależności od potrzeb użytkownika.

Niezawodność zasilania jest realizowana głównie poprzez uniezależnienie budynku od dostaw energii z zewnątrz

Czy w takim przypadku w inteligentnym budynku istnieje zwiększone ryzyko zawodności zasilania? Nic bardziej mylnego. Niezawodność zasilania jest realizowana głównie poprzez uniezależnienie budynku od dostaw energii z zewnątrz. Korzystanie z alternatywnych źródeł energii, agregatów prądotwórczych zasilaczy UPS czy kogeneracji stwarza możliwość ochrony budynku przed awarią zasilania. Projekt scentralizowanego systemu zarządzania budynkiem skutecznie opiera się zagrożeniu wystąpienia przerw w dostawach energii elektrycznej. BMS, czyli nadrzędny system automatyki budyniowej nadzoruje i kontroluje wszystkie obszary funkcjonalności budynku: techniczny, bezpieczeństwa oraz gospodarowania energią.

Wygoda i bezpieczeństwo

Wszystkie procesy zachodzące w inteligentnym domu są nadrzędnie sterowane i dzielą się na obszary funkcjonalne: system bezpieczeństwa, system zarządzania energią, system gwarantujący komfort klimatyczny oraz system dostarczający usługi teinformatyczne.

Bezpieczeństwo realizowane jest przez między innymi system kontroli dostępu, który ogranicza i blokuje nieupoważnione ingerencje np. wejście osobom niezidentyfikowanym czy wjazd pojazdów nieupoważnionych. Dom jest wyposażony w odpowiednie czujniki (np. ruchu) chroniące przed włamaniem oraz system sygnalizacji pożarowej monitorujący budynek i zawiadamiający w razie wykrycia zagrożenia zarówno użytkowników, jak i służby ratownicze. Budynki typu smart są wyposażone w nagłośnienie ewakuacyjne, a także oświetlenie awaryjne, system oddymiania i automatycznego gaszenia pożaru, system kontroli składu powietrza, system ochrony przed zalaniem. Dodatkowo zainstalowanie monitoringu pozwala na ciągły podgląd obiektu.

Oszczędność

Współcześnie zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło, czego przyczyną było zwiększenie komfortu życia społeczeństwa. Szacunki wyraźnie wskazują, że aktualne zużycie energii w budynkach zlokalizowanych w krajach rozwiniętych to 20% – 40% w stosunku do ogólnego poziomu zużycia energii na świecie. Rozwiązanie zaproponowane w budynkach typu Smart House polega na zintegrowaniu systemów sterowania i przetwarzania energii, a także systemami bezpieczeństwa. Dzięki temu inteligentny budynek ma funkcję rozporządzające indywidualnie każdym pomieszczeniem. Użytkownik może działać, sterując strumieniem energii elektrycznej, temperatura, wentylacją, klimatyzacją i wieloma innymi, uzależniając pobór energii od faktycznego zapotrzebowania. Nie tylko jest to najkorzystniejsze rozstrzygnięcie zapewniające wysoką energooszczędność, ale również oferujące obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Dla porównania, biorąc klasyczną, tradycyjną instalację, Smart House może wygenerować nawet kilkudziesięcioprocentowy spadek całkowitego zużycia energii elektrycznej.

Coraz bardziej rygorystyczne standardy energooszczędności, które będą musiały spełnić budynki, są niemożliwe do osiągnięcia jedynie poprzez izolacyjność cieplną materiałów. Wskazuje to na konieczność stosowania innych rozwiązań: odpowiednich instalacji technologicznych, alternatywnych źródeł energii oraz zintegrowanych systemów sterowania i automatyzacji. Smart House jest pod tym względem wyznacznikiem bezpieczeństwa i komfortu użytkowników, dlatego można zauważyć tendencję rozwoju tego projektu i coraz śmielsze kroki stawiane w przemyśle budowlanym.

4 komentarze
 • Ania

  24 stycznia, 2018 at 5:53 pm Odpowiedz

  ciekawe, musze to rozwarzyć

 • Wiolka

  24 stycznia, 2018 at 8:28 pm Odpowiedz

  Bardzo fajne rozwiazania, gdybym miala budowac dom z pewnoscia wykorzystalabym rozne inteligentne rozwiazania.

 • Grzegorz

  18 grudnia, 2018 at 8:49 am Odpowiedz

  Izolacja cieplna jest bardzo ważna. W szczelnych domach powinno się stosować rekuperator i wentylację mechaniczną, która pozwoli zadbać o niską wilgoć, a jednocześnie dostarczy powietrze. Poza tym dodatkowo rekuperator pobiera energię cieplną z wypompowywanego powietrza i przekazuje je wdmuchiwanemu.

 • Tymoteusz Z

  17 października, 2019 at 10:32 am Odpowiedz

  Myślę, że pełna automatyzacja w naszym gospodarstwie domowym to mega wygoda. Dzisiejsze możliwości technologiczne sprawiają, że możemy zapomnieć o kontrolowaniu wielu spraw. Osobiście regularnie wykonuję pomiary elektryczne Warszawie z poleconej firmy i dzięki temu mam pewność, że wszystko działa w pełni sprawnie. 😉

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!