6 sposobów na zestawienie obrazów

6 sposobów na zestawienie obrazów

Galerie ścienne coraz częściej powstają w naszych domach. Dobrze dobrane i zestawione obrazy czy plakaty, mogą całkowicie odmienić nasze wnętrze nadając mu charakteru. Tworząc kompozycje z obrazów mamy nieskończoną możliwość aranżacji, istnieje jednak kilka sposobów, które ułatwią Wam to zadanie. Zestawienia ukośne, pionowe, poziome to tylko jedne z niewielu możliwości jakie będziecie mogli poznać w dzisiejszym wpisie.  Jak zestawić obrazy do salonu, czy plakaty dla dzieci ? Jak stworzyć niepowtarzalna galerie przy schodach oraz na co uważać przy dobieraniu rozmiaru ramek? Razem z Poster Store przygotowaliśmy dla Was niesamowite galerie plakatów.

Specjalnie dla Was wraz z Poster Store mamy rabat na hasło: – houseofdesign35, 35% rabatu na plakaty, ważny do 26 października do północy.

Kompozycje poziome 

Linia biegnąca przez środek obrazów.Jednym z podstawowych sposobów wieszania obrazów poziomo jest wyznaczenie linii  biegnącej przez ich  środek. Warto wesprzeć się w tym przypadku poziomicą i ołówkiem którym zaznaczymy punkty w których przytwierdzony mocowanie ramki  ( gwóźdź, plaster itp)

Wyznaczenie linii bazowej to kolejna metoda na stworzenie kompozycji poziomej. Przy pomocy poziomicy wyznaczamy linie na której będą znajdować się wszystkie dolne krawędzie ramek niezależnie od ich rozmiarów, ponieważ to idealny sposób na zawieszenie zarówno obrazów tej samej jak i różnej wielkości. 

Adekwatnie do linii bazowej możemy również wyznaczyć linie nad górna krawędzią i to do niej dopasować wszystkie plakaty.

Kompozycje pionowe 

Idealnym rozwiązaniem do zastosowania na wąskich ścianach jest kompozycja pionowa charakteryzuje ją pionowa linia biegnąca przez środek obrazów. Do tego typu układu najlepiej wybrać ramki takie same lub rożnej wielkość ale zachowując zasadę powtarzalności. Kompozycje pionowe idealnie sprawdzają się na ścianach między drzwiami czy w przejściach. Śmiało możecie wykorzystać w kompozycjach abstrakcyjne plakaty.

Kompozycja sinusoidalna 

Nieco bardziej odważnym i skomplikowanym sposobem jest kompozycja sinusoidalna, czyli zawieszanie obrazów wzdłuż krzywej. Ten sposób wymaga poczucia proporcji i dokładnego wyznaczenia miejsc przybicia gwoździ. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się na dużej ścianie w salonie, gabinecie, czy jadalni.

Kompozycje przy schodach 

W okolicy schodów warto zawiesić dużo podobnej wielkości obrazów  w powtarzalnym układzie. Warto zwrócić uwagę na wysokość na której znajdują się ramki w stosunku do schodów, najlepiej żeby najniższa krawędź nie znajdowała się niżej niż na wysokości 120 cm od górnej krawędzi schodów. Od tej wysokości wyznaczmy linię równoległą do schodów i na niej zawieszamy kolejno ramki.

 

 

Tags:
2 komentarze
  • Kamila Rybnicka

    28 września, 2020at8:50 am Odpowiedz

    Ja przed sobą właśnie będę mieć układanie ramek i tworzenie jakiejś fajnej kompozycji. Mam nadzieję, że z powodzeniem się uda 🙂

  • Aleksandra

    4 października, 2020at5:01 pm Odpowiedz

    Mi się jednak podobają najbardziej obrazy równo poziomo.

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!