BUDOWA DOMU: JAKI PROJEKT WYBRAĆ?

BUDOWA DOMU: JAKI PROJEKT WYBRAĆ?

Czy istnieje idealny projekt domu jednorodzinnego? To pytanie stawia sobie chyba każdy, kto planuje budowę własnego domu. Klasyczny, nowoczesny, ekologiczny? To tylko początek dylematów, jakie czekają przy wyborze odpowiedniego projektu. W dzisiejszym wpisie chciałabym podjąć temat wyboru idealnego domu o metrażu do 150 m2. Co zrobić, jak się przygotować, aby nie żałować w przyszłości swojego wyboru?

Budowa domu, a kwestie prawne.

Zacznijmy od analizy działki i jej uregulowań prawnych. Po pierwsze zacznijmy od przyjrzenia się wymiarom i ulokowaniu działki względem stron świata. Następnie zajrzyjmy do miejscowego planu zagospodarowania terenu (tu z pomocą przyjdzie Wam urząd miejski).

“Musimy uwagę na takie aspekty jak: maksymalna powierzchnia zabudowy działki, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji domu.”

Musimy w nim zwrócić uwagę na takie aspekty jak: maksymalna powierzchnia zabudowy działki, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji domu oraz jego wysokość, sprecyzowanie szerokości elewacji. Te informacje już na początku zweryfikują częściowo nasze możliwości w doborze odpowiedniego projektu.

Kolejnym krokiem jest analiza naszych potrzeb, jakie pomieszczenia są nam niezbędne, a które drugoplanowe. Do standardowych pomieszczeń należą:

 • Salon (serce domu, powinno umożliwić komfortowe spędzanie czasu przez wszystkich domowników oraz gości).
 • Toaleta i łazienka (te pomieszczenia powinny znajdować się w strefie prywatnej naszego domu, dlatego, jeśli często przyjmujemy gości warto uwzględnić w projekcie dwie toalety „prywatną” i „dla gości”).
 • Sypialnie (ich ilość w znaczniej mierze uzależniona jest od liczby domowników, posiadają więcej niż jedno dziecko warto uwzględnić osobny pokój „ostoję prywatność” dla każdego z nich).
 • Kuchnia (kulinarne serce domu, w tym przypadku warto zastanowić się, czy chcemy posiadać osobną kuchnię, czy pomieszczenie połączone np. z salonem lub jadalnią

Oprócz wymienionych przed chwilą standardowych pomieszczeń warto zastanowić się nad:

 • Garderobą (pomieszczenie przydatne nie tylko dla kobiet, pozwala zaoszczędzić miejsce na ogromne szafy. Dodatkowo możemy w niej umieścić stanowisko do prasowania, czy składowania wypranych ubrań).
 • Spiżarnią (niezwykle wygodne pomieszczenie, które pomaga zaoszczędzić miejsca i chaosu w kuchni. Możemy zlokalizować ją w bezpośrednim sąsiedztwie lub w podpiwniczeniu).
 • Kotłownią w zależności od tego, na jaki piec się zdecydujemy powinniśmy zapewnić komfortową powierzchnię umożliwiającą zarówno codzienne użytkowanie, jak i w razie potrzeby serwis urządzenia).
 • Garażem (warto zastanowić się, czy garaż ma być ściśle powiązany z naszym domem, czy może stanowić osobną bryłę).

Wybór właściwego projektu.

Po tych analizach możemy przejść do zawężania kolejnych wymagań co do naszego projektu. Wybór liczby kondygnacji: czy wolimy dom parterowy, czy może jednak piętrowy. W nowoczesnym stylu: z płaskim dachem, czy standardowy z czterospadowym pokryciem. To tylko część z propozycji, które pomogą Wam w wyborze odpowiedniego, wymarzonego domu. Teraz pozostawiam Was z wyborem odpowiedniego domu i końcowym efektem.

 

5 komentarzy
 • Ardeeda

  19 kwietnia, 2017at4:54 pm Odpowiedz

  Spiżarnia w podpiwniczeniu będzie bardzo niewygodna, ciągłe bieganie po schodach jest uciążliwe – a przynajmniej mnie się nie chciało i nadal wciskałam co się dało do kuchni.
  Szkoda, że wpis nie jest dłuższy, już myślałam, że faktycznie okaże się użytkowy… ale nie, jednak nie, tylko maleńki wstęp, szkoda.

 • MyArtsophia

  19 czerwca, 2017at1:50 pm Odpowiedz

  A mnie jakoś własny domek nie ciągnie. Właśnie dlatego, że nie chce mi się analizować wszystkich podniesionych w artykule kwestii, a po całej tej gehennie zostajemy z trawnikiem, który trzeba kosić regularnie:(

 • Monika Pani Domowa

  19 czerwca, 2017at2:45 pm Odpowiedz

  Jak już znajdziesz ten swój idealny projekt, dom urządzisz niemalże idalenie, praktycznie i ładnie zarazem, to się wprowadzisz do tego idealnego domu i co się okaże? Po roku co najmniej 10 punktów będzie można wymienić, które można by zrobić inaczej w tym już nie idealnym domu 😉 Eh wiem, bo budowałam, znajomi budowali i też mają podobne odczucie. Podczas użytkowania trochę inaczej wszystko wygląda 😉

 • Bulejowska

  19 czerwca, 2017at4:23 pm Odpowiedz

  Budowa domu to prawdziwa harówka, pot, nerwy i pewnie nieprzespane noce, aleee nie ma nic bardziej satysfakcjonującego jak własny dach nad głową bez wspólnoty mieszkaniowej 😛

 • Kupno domu

  6 września, 2017at11:30 am Odpowiedz

  My z żoną też mieliśmy w planach budowę własnego domu, ale muszę przyznać, że zniechęcił nas ogrom pracy i wysiłku, który trzeba by było w to włożyć. Dlatego w końcu zdecydowaliśmy się na zakup już gotowego domu i myślę, że była to bardzo dobra decyzja 🙂

Post a Comment