Odpoczynek w ogrodzie – jak zaprojektować miejsce do wypoczynku?

Odpoczynek w ogrodzie – jak zaprojektować miejsce do wypoczynku?

Po dniu, czy tygodni pełnym pracy każdy z nas marzy o chwili relaksu. Nie ma nic bardziej przyjemnego niż odpoczynek na świeżym powietrzu w towarzystwie roślin i kwiatów. Posiadasz własny ogród, ale przebywanie w nim nie sprawia Ci radości ? Aranżacja miejsca wypoczynku w ogrodzie to wbrew pozorom niełatwa sprawa, jednak przy odrobinie chęci i czasu możemy odmienić nielubiana przestrzeń, zamieniając ją w azyl służący relaksowi i odpoczynkowi. Ogrodowy kącik wypoczynkowy powinien być wygodny, kameralny i dostosowany do potrzeb domowników. Zanim zajmiemy się projektowaniem i planowaniem, warto przyjrzeć się trendom oraz zaplanować funkcje, jakie mają się znaleźć w naszym ogrodzie. Dzieli coraz większej ofercie sklepów budowlanych i ogrodniczych stacjonarnych i online możemy wybierać wśród produktów w różnym stylu i o różnej funkcji. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam ukształtować wymarzona przestrzeń.

 

 

Meble ogrodowe

 

Do stworzenia miejsca wypoczynku niezbędnym elementem będą meble ogrodowe. Zgodnie z trendami ostatnich miesięcy meble ogrodowe stanowią przedłużenie salonu, tworząc spójna całość. Wg trendów home&garden 2019 oprócz przedłużenia salonu meble powinny zapewnić relaks i komfort po ciężkim dniu, ponadto powinny być odporne na warunki atmosferyczne tj. Deszcz czy promieniowanie UV. Wśród dostępnych modeli królują sofy, narożniki, eleganckie zestawy mebli, a także hamaki, huśtawki i fotele wiszące. Uzupełnieniem mebli mogą być oczka wodne, fontanny. Jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu sporych rozmiarów rozwiązaniem, idealnym dla nas będzie altana. Możemy wzbogacić jej naturalny wygląd, stosując pergole, stelaże, czy kratki. Dla osób lubiących odpoczywać w gronie przyjaciół idealnym rozwiązaniem będzie wzbogacenie ogrodu o grill, kominek kub miejsce na ognisko.

 

Style w projektowaniu ogrodów

 

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym stylom. Po dniu, czy tygodni pełnym pracy każdy z nas marzy o chwili relaksu. Nie ma nic bardziej przyjemnego niż odpoczynek na świeżym powietrzu w towarzystwie roślin i kwiatów. Posiadasz własny ogród, ale przebywanie w nim nie sprawia Ci radości ? Aranżacja miejsca wypoczynku w ogrodzie to wbrew pozorom niełatwa sprawa, jednak przy odrobinie chęci i czasu możemy odmienić nielubiana przestrzeń, zamieniając ją w azyl służący relaksowi i odpoczynkowi. Ogrodowy kącik wypoczynkowy powinien być wygodny, kameralny i dostosowany do potrzeb domowników. Zanim zajmiemy się projektowaniem i planowaniem, warto przyjrzeć się trendom oraz zaplanować funkcje, jakie mają się znaleźć w naszym ogrodzie. Dzieli coraz większej ofercie sklepów budowlanych i ogrodniczych stacjonarnych i online możemy wybierać wśród produktów w różnym stylu i o różnej funkcji. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam ukształtować wymarzona przestrzeń.

 

Meble ogrodowe

 

Do stworzenia miejsca wypoczynku niezbędnym elementem będą meble ogrodowe. Zgodnie z trendami ostatnich miesięcy meble ogrodowe stanowią przedłużenie salonu, tworząc spójna całość. Wg trendów 2019 oprócz przedłużenia salonu meble powinny zapewnić relaks i komfort po ciężkim dniu, ponadto powinny być odporne na warunki atmosferyczne tj. Deszcz czy promieniowanie uv. Wśród dostępnych modeli królują sofy, narożniki, eleganckie zestawy mebli, a także hamaki, huśtawki i fotele wiszące. Uzupełnieniem mebli mogą być oczka wodne, fontanny. Jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu sporych rozmiarów, rozwiązaniem idealnym dla nas będzie altana. Możemy wzbogacić jej naturalny wygląd stosując pergole , stelaże, czy kratki. Dla osób lubiących odpoczywać w gronie przyjaciół idealnym rozwiązaniem będzie wzbogacenie ogrodu o grill, kominek kub miejsce na ognisko.

Style w projektowaniu ogrodów

 

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym stylom i trendom w architekturze ogrodowej.

Styl śródziemnomorski. Rozwiązanie to polecane jest miłośnikom wypoczynku w regionach basenu Morza Śródziemnego. Doskonale sprawdza się tu konstrukcje wykonane z naturalnego kamienia z elementami czerwonej dachówki. Dodatkową ozdobę będą stanowić elementy wykonane z terakoty w postaci donic czy innych ozdób.

Kolorowy zawrót głowy. W tym sezonie popularnym motywem są elementy w wyrazistych barwach. Szczególnie dobrze sprawdzi się połączenie żółci i turkusu. Przestrzeń, światło i żywe kolory to zdecydowanie must have tego sezonu. Minimalizm. Jeśli nie jesteście fanami przepychu i dużej ilości dodatków, kolejna propozycja będzie idealna dla was. Minimalistyczne połączenie odcieni brązu, czerni i drewna doskonale sprawdzi się w ogrodzie. Połączone z zielenią stworzy idealne miejsce do odpoczynku.

 

Rośliny

 

Jakie rośliny wybrać, aby czuć się swobodnie we własnym ogrodzie ? Jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych kompozycji, idealnym rozwiązaniem dla nas będzie mieszanka klasycznych bylin i roślin jednorocznych. Warto zastosować malwy , słoneczniki, marcinki, nasturcji, nagietki, floksy, jeżówki, liliowce. Ponadto możemy wykorzystać bzy, forsycje?, kaliny, czeremchy, a nawet jarzębiny.

Dla zwolenników stylu romantycznego doskonale sprawdza się kwiaty w odcieniach różu, błękitu, lawendy i zieleni. Idealnymi gatunkami są róże, funkie, paprocie a także pnącza. 

1 Comment
  • asia

    9 września, 2019at8:12 am Odpowiedz

    super wpis 🙂

Post a Comment