Jak wybrać odpowiedni okap do Naszej kuchni?

0
281
views

Pięknie urządzona kuchnia to marzenie każdego. Niestety podczas gotowania często mieszają się ze sobą różne zapachy, co zrobić, aby w kuchni zawsze był przyjemny zapach. Z pomocą przychodzą nam okapy, które pozbywają się nieprzyjemnego zapachu powstającego podczas gotowania. Dodatkowo wyłapują unoszące się drobinki tłuszczu, zapobiegając osadzaniu się nieprzyjemnego nalotu na blatach. Od kilku lat okapy, nie dość, że są funkcjonalne, to dodatkowo mogą stanowić wspaniałą ozdobę kuchni. W dzisiejszym artykule wybierzemy odpowiedni okap do naszej kuchni. Poznają Państwo plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

Zobacz również: 5 Porad na organizację wynajmowanego mieszkania

Odpowiedni sposób działania

Podczas wyboru odpowiedniego okapu możemy spotkać się z dwoma typami urządzeń, różniącymi się sposobem działania. Pierwszym z nich jest wyciąg, który zasysa powietrze, a następnie je wydmuchuje na zewnątrz. Najczęściej wyciągi podłączone są do przewodu kominowego, tworząc układ otwarty. Drugim typem urządzeń są pochłaniacze, zwane również zasysaczami. Wciągają nieświeże powietrze, następnie filtrują je i zawracają oczyszczone, wszystko to odbywa się w układzie zamkniętym, niewymagane jest podłączenie do komina.

Oprócz podziału na sposób działania możemy również wyszczególnić różne sposoby montażu okapów.

Okapy podszafkowe

Okapy podszafkowe to najbardziej popularny typ. Ze względu na swoje niewielkie wymiary nadają się do nawet najmniejszej kuchni. Okapy podszafkowe montowane są w specjalnie przygotowanej szafce nad płytą kuchenna. Niestety minusem tego rozwiązania jest dość niska wydajność.

Okapy teleskopowe

Podobnym rozwiązaniem do okapów podszafkowych są okapy teleskopowe. Zajmują one mało miejsca, montowane są pod szafką, umożliwiając częściowe wykorzystanie szafki na potrzeby przechowywania. Niektóre modele uruchamiane są, przez wysunięcie szuflady. Okapy teleskopowe są mało widoczne i dużo bardziej wydajne niż podszafkowi konkurenci, a równie dobrze sprawdzają się w niewielkich kuchniach.Covet House, Project Dining Room _ Flow Doorpull on Modern Kitchen, 3429669

Okapy kominowe

Dość często wybieranym rozwiązaniem, sprawdzającym się niemal w każdej kuchni, są okapy kominowe. Wydajne i niedrogie oferują rozwiązania klasyczne i nowoczesne. Montowane są do ściany nad płytą kuchenną, a przewody odprowadzające podłączone są bezpośrednio do otworu wentylacyjnego.

Okapy wyspowe

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są okapy wyspowe.Charakteryzujące się wysoką wydajnością i nowoczesnym wyglądem – idealnie nadają się do dużych kuchni. Niestety minusem tego rozwiązania jest cena, która może być nieco wyższa od konkurencyjnych typów.

Aktualnie na naszym rynku najbardziej popularnymi są okapy o szerokości 50, 60, 90 cm. Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu warto również wziąć pod uwagę jego wydajność, czyli ilość powietrza, jaką jest w stanie przefiltrować w ciągu jednej godziny. Minimalna wydajność powinna pozwolić na przefiltrowanie sześciokrotnie w ciągu godziny powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Ważnym aspektem podczas zakupu jest również głośność urządzenia, oświetlenie, czujnik czyszczenia, włącznik czasowy, a także sensor zapachu. Jeśli szukacie funkcjonalnego i designerskiego okapu zerknijcie na ofertę firmy Nortberg.

Covet House, Project Dining Room _ Flow Doorpull on Modern Kitchen, 3429669

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here