10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nadejściem wiosny z niecierpliwością wypatrujemy tych wyjątkowych świąt, których tradycje wywołują uśmiech na twarzach młodszych, jak i starszych. Zanim zasiądziesz do wielkanocnego stołu, sprawdź, jakie zwyczaje towarzyszą obchodzeniu Wielkanocy oraz skąd przybył do nas uroczy zajączek?

W towarzystwie zajęcy pojawiała się Afrodyta – w mitologii  te zwierzęta uważane były za symbol piękna i odrodzenia. Z kolei polscy chłopi uznawali zające za synonim płodności i witalności.

Wielkanocny zajączek – symbol świąt

Kolorowe jajka, białe baranki, maleńkie pisklęta oraz radosne zające są bezdyskusyjnymi symbolami Wielkanocy, które chętnie wykorzystujemy w wiosennej aranżacji swojego domu. Na komodzie czy szafce stawiamy często niewielkie figurki zajączków, a na stołach układamy wiosenne obrusy, wzbogacone o delikatne pastelowe motywy. Skąd jednak wywodzi się zajączek, którego wszyscy chętnie wykorzystują w czasie dekorowania mieszkania?

Co ciekawe, pochodzenie zajączka wielkanocnego nie jest jednoznaczne i trudno je określić. Etnolodzy wskazują na starogermańskie korzenie tego sympatycznego zwierzaka, gdzie pokazywał się w obecności bogini wiosny, Ostary. W towarzystwie zajęcy pojawiała się także Afrodyta – w mitologii te zwierzęta uważane były za symbol piękna i odrodzenia. Z kolei polscy chłopi uznawali zające za synonim płodności i witalności. Uszy zajęcze traktowano także jako amulet przynoszący szczęście. Chcesz zaprosić do swojego domu wiosnę i wprowadzić wielkanocny akcent? Dekoracje z wizerunkiem zajączka czy pastelowe zdobione jajka są świetnym pomysłem. A co z resztą wielkanocnych zwyczajów?

Malowanie jajek oraz pozostałe tradycje

Jeśli w pełni chcesz celebrować Święta Wielkanocne, nie zapomnij o malowaniu jajek. Są one symbolem życia, nieśmiertelności oraz budzenia się przebudzenia się przyrody. Dlaczego jednak zwykło się je malować? Historia pisanek sięga około 5 tysięcy lat wstecz, gdy ich rola polegała na odstraszaniu złych mocy oraz zapewnieniu zdrowia i szczęścia rodzinie. W Poniedziałek Wielkanocny kobiety obdarowywały mężczyzn kolorowymi pisankami, żeby uchronić się przed oblaniem wodą. Lany poniedziałek, który jest okazją do świetnej zabawy, poprzedza Niedziela Wielkanocna z uroczystym śniadaniem i dzieleniem się jajkiem oraz święcenie pokarmów odbywające się w Wielką Sobotę.

 

Zobaczcie również nasze propozycje z 2019 roku: 10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2019

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020

10 pomysłów na Wielkanocne pisanki 202010 pomysłów na Wielkanocne pisanki 2020pisanki 2020 DIY pomysły na pisankipisanki 2020 DIY pomysły na pisanki

Tags:
1 Comment
  • Natalia Stenke

    8 kwietnia, 2020 at 10:03 am Odpowiedz

    Jakie piękne inspiracje na malowanie jajek! W tym roku święta będą zupełnie inne, ale to nie znaczy, że nie można sobie przygotować fantastycznych pisanek i pyszności na stół 🙂

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!