Styl skandynawski, a oświetlenie. Jakie lampy kupić?

Styl skandynawski, a oświetlenie. Jakie lampy kupić?

Rola światła w projektowaniu mieszkania

Światło oraz oświetlenie jest podstawowym warunkiem odbierania wrażeń z otoczenia. Tylko dzięki niemu możemy postrzegać wszystko, co nas otacza. Rzeczy poznajemy takie, jakie widzimy dzięki oświetleniu. Naturalnym źródłem światła jest słońce. Światło słoneczne jest wzorcem dla innych, sztucznych źródeł światła. W naszych mieszkaniach najważniejsze jest światło słoneczne. Oprócz niego potrzebne jest i sztuczne. Oświetlenie musi służyć tak stałym, jak i okazyjnie wykonywanym czynnościom.

Tajemnica dobrze i ciekawie oświetlonego pomieszczenia leży w odpowiednim doborze i zestawieniu sztucznego oraz naturalnego światła. Kształt punktów oświetleniowych (lamp), natężenie znajdujących się w nich źródeł światła ich barwa oraz zależności między tymi czynnikami wraz z kolorami urządzenia tworzą odpowiednie lub niekorzystne warunki wzrokowe.

Zobacz również: Jak mieszkają polskie blogerki Deynn, Jemercedes, Kasia Tusk i inne

Często zbyt oszczędzamy na oświetleniu, mimo iż jest ono składową aranżacji. Dobre oświetlenie uspokaja i pozwala odpocząć, stwarza odpowiednią atmosferę przy posiłkach, pracy lub codziennych czynnościach. Umożliwia odprężenie po ciężkim dniu pracy, pomaga w koncentracji i pozwala łatwiej i szybciej wykonywać różne czynności. O tym, ile światła naturalnego jest w naszym mieszkaniu, decydują jego wymiary i umiejscowienie okien. Sztuczne oświetlenie mieszkania prawie całkowicie zależy od nas. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Własności dobrego oświetlenia

Odpowiednie światło nie oznacza użycia silnej lampy. Stopień jakości oświetlenia pokoju zależy od jego przeznaczenia. Tam, gdzie wykonujemy cięższe prace, jasność powinna być większa. Nie zapominajmy, że ściany, sufit lub kolor i materiał mebli w różny sposób odbijają i pochłaniają światło. Ba dobre samopoczucie wpływa także harmonijne rozproszenie światła. Ponieważ powierzchnie różnie odbijają światło, mogą powstać przykre dla oka ostre kontrasty między podłogą, ścianami, a meblami. Należy to brać pod uwagę, wybierając kolory i materiały. Różne kolory różnie reagują na światło. Biała gładka ściana najbardziej odbija światło aż w 80%, ściany kolorowe, czy powierzchnie fakturowane znacznie mniej. Znajomość zdolności odbicia światła przez różne kolory da nam podstawy do zlikwidowania kontrastów.

Styl skandynawski, jak projetkować wnętrza?

W naszym kraju coraz bardziej popularne są wnętrza w stylu skandynawskim. Prosty, minimalistyczny design łączący ze sobą jasne odcienie i naturalne materiały. Pomaga doświetlić wnętrza i stworzyć wrażenie przestronności bowiem styl ten charakteryzuje się tendencją do otwierania przestrzeni. Najczęściej stosowanymi kolorami są biele i naturalne odcienie drewna, które nadają wnętrzu przytulności.

Styl skandynawski jest bardzo zbliżony do stylu minimalistycznego i stylu nowoczesnego. Bo promuje naturalizm, a także niewielką ilość mebli i sprzętów. Skandynawowie w swoich domach prostotę i minimalizm wnętrza akcentują wyraźnymi, oddziałującymi na odbiorcę designerskimi dodatkami. Najsłynniejszymi architektami tego regionu byli: Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Bruno Mathsson.

Surowce i materiały

W stylu skandynawskim ceni się naturalne surowce i to z nich wykonuje się np. meble. Czyli do produkcji przedmiotów codziennego użytku stosuje się jak najwięcej drewna. Wykorzystuje się także len, wełnę, bawełnę. Jednym słowem wszystko, co jest związane z naturą, a więc jest bliskie człowiekowi. W aranżowanych pomieszczeniach w stylu skandynawskim dominuje biel, szarości, błękit, czerń. W celu przełamania tych kolorów może w pokoju znaleźć się dodatek posiadający inny, jaskrawy kolor.

4 komentarze
  • Misskejtes

    8 grudnia, 2017 at 11:53 am Odpowiedz

    Lubię takie klimaty 🙂

  • lauralr

    8 grudnia, 2017 at 12:33 pm Odpowiedz

    kocham skandynawski styl a twoj blog mnie zauroczyl zapisuje i bede odwiedzac czesciej niedlugo sie wyprowadzam na swoje i zdecydowanje bede szukac inspiracji w tym stylu.

  • NaturalnieAndzia

    8 grudnia, 2017 at 3:41 pm Odpowiedz

    Mnie osobiście styl skandynawski bardzo się podoba.

  • www.mlamp.pl

    20 lipca, 2022 at 7:33 am Odpowiedz

    Styl skandynawski jest taki przytulny – komfortowo się w nim czuję 🙂

Post a Comment

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER

Zostaw swój email i bądź na bieżąco z nowościami.

You have Successfully Subscribed!